Osiedle przy ulicy Kąkolewskiej prawie gotowe

Dodano 2019-05-15 09:33:50 Teren wokół sześciu bloków Gminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Lesznie jest jeszcze placem budowy, ale coraz wyraźniej widać koniec inwestycji. W drugiej połowie czerwca lokatorzy będą mogli się wprowadzać do mieszkań.

Wiesław Wilczkowiak, prezes Zarządu Gminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przypomina początki inwestycji: 

- Mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowanie dokumentacji technicznej i złożenie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego o udział w rządowym programie z zakresu wspierania budownictwa czynszowego, który był przeznaczony głównie dla budownictwa TBS. Nasza walka toczyła się o dofinansowanie budowy bloków w kwocie 11,5 miliona złotych. Ostatecznie miasto otrzymało 13,5 miliona. Wkład miasta w inwestycję to niecałe 2 miliony złotych.

Sześć bloków wzniesiono przy ulicy Kąkolewskiej. Pierwsza łopata na placu budowy została wbita 1 lutego 2018 roku. Po półtora roku, osiedle z 96 mieszkaniami jest prawie gotowe. Najmniejsze lokale mają 31,07 metrów kwadratowych, największe - 69,48.

Mieszkańcy dostając klucze od razu będą mogli się wprowadzać. Podłogi w korytarzach, łazienkach i kuchniach są wyłożone płytkami. W pokojach zamontowano panele, dodajmy że lokatorzy mogli wybrać ich kolorystykę z dwóch propozycji. Łazienki mają armaturę, na wyposażeniu kuchni są płyta indukcyjna i piekarnik. Następne atuty - mieszkania, także parterowe, mają duże balkony, do wszystkich lokali doprowadzono instalację telewizji naziemnej i satelitarnej oraz światłowód. 

Każde mieszkanie ma własną piwnicę, częścią wspólną są wózkarnia i pomieszczenie na rowery. Na klatkach schodowych są platformy dla osób niepełnosprawnych zamontowane przy schodach prowadzących na parter. 

- Mamy XXI wiek i twierdzę, że to co zaplanowaliśmy w inwestycji stanowi standard współczesnego budownictwa - podkreśla Wiesław Wilczkowiak. 

Dachy bloków pokrywają solary.

- W rządowym programie dodatkowe punkty można było otrzymać za zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, które zmierzają do ochrony środowiska - tłumaczy prezes GTBS. - Nadrzędnym celem była oszczędność w portfelach mieszkańców, a przecież dostarczanie ciepła do mieszkań to jeden z wyższych kosztów. Mieszkania są ogrzewane przez ciepło dostarczane z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ale naszym celem było zmniejszenie zużycia energii, dlatego zastosowaliśmy odnawialne źródła energii w postaci solarów. Służą do podgrzewania wody użytkowej i dostarczają część ciepła do mieszkań poprzez nowoczesną wymiennikownię.

Dodatkowo każde mieszkanie jest wyposażone logotermę, czyli urządzenie dokonujące indywidualnego pomiaru i sterowania ciepłem. Wszystkie bloki mają wentylację hybrydową grawitacyjną, która jest wspomagana mechanicznie.

- Projektując osiedle zadbaliśmy o szczegóły, bo chcieliśmy, by mieszkańcy na swoim osiedlu czuli się dobrze - podkreśla Wiesław Wilczkowiak.

Wykonano nasadzenia zieleni, powstał plac zabaw, który ogrodzono dla bezpieczeństwa dzieci. Są ławki i stojaki na rowery. Na osiedlu będzie 100 miejsc parkingowych, w tym trzy dla kierowców niepełnosprawnych. Osiedle oświetlać będą lampy ledowe.  

Lokatorzy partycypowali w budowie, ich wkład wyniósł 1111 zł od metra kwadratowego. Koszt najmu za metr kwadratowy wynosi 14,45 zł, niezależnie od kondygnacji. Wszystkie mieszkania są już zasiedlone.  

Autor: jrs