Noc Muzeów MBWA

Dodano 2022-04-25 11:56:18

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5, Galeria w Ratuszu - Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2022-05-14 18:00
Data zakończenia: 2022-05-14 23:59
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na atrakcje zorganizowane z okazji Nocy Muzeów. Będzie coś dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży.

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
NOC MUZEÓW 14 maja 2022 , godz. 18.00-24.00
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Galeria w Ratuszu, Leszno – Rynek 1

Bezpłatny udział we wszystkich wydarzeniach

Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5

godz. 18.00-24.00
WYSTAWA Wojciech Akuszewski „Nic się nie stało”
Wystawa obejmuje prezentację kilkudziesięciu prac z zakresu malarstwa i rysunku. Stosując świadomie rozmaite środki wyrazu oraz eksperymenty formalne staram się opierać na klasycznym pojęciu warsztatu malarskiego i tradycyjnym pojęciu rysunku. Zarówno prace malarskie jak i rysunki nie są tylko grą abstrakcyjnych form i koloru. Są opowieściami podejmującymi ważne tematy otaczającej nas rzeczywistości, która wpływa na świadomość odbiorcy dzisiejszego świata. Obrazy i rysunki są pełne wieloznacznych treści. Zawierają podteksty i metafory. Wystawa częściowo ma charakter retrospektywny. Obejmuje również prace z cyklu "Nic się nie stało" oraz "Weksylia Polskie" będące komentarzem czasów w jakich żyjemy. Cykle te powstały w ostatnich latach. Za tytuł wystawy służy zawołanie "Nic się nie stało", które jest tytułem cyklu będącego częścią prezentacji. /W. Akuszewski/
Koordynator wystawy z ramienia MBWA: Piotr Cienki.
Wojciech Akuszewski – ur. w 1954 r. w Lesznie. Jest absolwentem PWSSP obecnie ASP we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z projektowania graficznego obronił w pracowni J.J. Aleksiuna. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród w tym Nagrody Głównej w Ogólnopolskim konkursie "Prowincja" we Włocławku, Nagrody Głównej na wystawie malarstwa i rysunku w Tarnowie, I i III nagrody za Najlepszą Grafikę i Rysunek Roku w Poznaniu, I nagrody w konkursie "Konteksty Kulturowe" we Włocławku oraz Nagrody Głównej w leszczyńskich „Prezentacjach" w Lesznie.

godz. 22.00-23.45
POKAZ FILMU Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk
reż. Yann L’Hénoret, Francja, 2018, 90 min.
wstęp wolny,
ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki można odebrać w Galerii MBWA
Wprowadzenie: Jagoda Kowalewska

Jean Paul Gaultier to ekscentryczny projektant, który w branży nazywany bywa „enfant terrible” paryskiego świata mody. Jego oryginalny charakter i zamiłowanie do łamania konwenansów powodują, że kojarzony jest z bezkompromisowością i ekstrawagancją. Ten niezwykły wizjoner znany jest z uderzających i wywrotowych kreacji. Gaultier opowiada o swoim życiu, a najważniejsze etapy jego biografii ukazane zostały w teatralnym show, którego on sam jest autorem, w legendarnej sali Folies Bergère. Poznajemy postać kultowego projektanta, jak również najlepszą francuską modę w jej niepowtarzalnym i rozpoznawanym stylu. Zanurzamy się w ekscentryczny, często prowokacyjny świat Gaultiera, obserwując w jaki sposób pracuje i zbiera inspiracje. Opowiada on o swoich doświadczeniach z Pierre'em Cardinem i Jeanem Patou oraz składa hołd osobom, które na niego wpłynęły, w tym Josephine Baker.
Po pokazie odbędzie się losowanie nagród.

godz.18.00-24.00
Aneks sprzedażny
Możliwość zakupu dzieł sztuki z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, szkła artystycznego, ceramiki, unikatowej biżuterii artystycznej.

godz.18.00-21.30
Art Cafe przed Galerią, ul. Leszczyńskich 5

Galeria w Ratuszu, Leszno – Rynek 1, II piętro

godz. 18.00-24.00
WYSTAWA Sławomir Kuszczak „Malarstwo symultaniczne”
Wystawa „Malarstwo symultaniczne” Sławomira Kuszczaka to interesująca i konsekwentnie realizowana propozycja łączenia dwóch porządków malarskich: przedstawiającego
i abstrakcyjnego. Tytułowa symultaniczność odwołuje się również do synchronicznego znoszenia granic między tym, co popularne i rzadkie, wysokie i niskie, efektowne i skromne. Twórca zamiast koncentrować się na tym, co w sztuce współczesnej adekwatne, stosowne i jej „przyrodzone” woli zastąpić to umiarkowaną wizualną grą z okiem własnym i widza oraz wrażeniem surrealistycznej bez/sennej atmosfery.
„Prezentowane na wystawie prace są nie tylko najnowsze, ale – co najważniejsze – są przede wszystkim współczesne, tzn. ukazują, jak przeczuwam, pewien nienazwany jeszcze symptom naszych czasów polegający na dążeniu do (ogólnie pojętego osiągnięcia jedności pomimo różnic. Oczywiście samo dążenie, wartościowane pozytywnie, czy poszukiwanie nie oznacza rezultatu, co w kontekście prac Sławomira Kuszczaka wydaje się być kluczowe. Dążenie to od mniej więcej dwudziestu lat bywa rozmaicie konceptualizowane na gruncie współczesnej filozofii, a dokładniej – jednego z jej nurtów, nazywanego nowym materializmem”.
Kurator: Robert Brzęcki.
Koordynator wystawy z ramienia MBWA: Piotr Cienki.
Fragment tekstu Łukasza Rozmarynowskiego: „Afirmacja różnicy i przełamywanie dualizmów. O pewniej osobliwości prac Sławomira Kuszczaka”.
Prof. dr hab. SŁAWOMIR KUSZCZAK urodził się w 1966 r. w Rawiczu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (malarstwo) i Akademii Sztuk Pięknych w Ljubljanie (grafika). Dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem, w pracowni profesora Jana Świtki.Od 1990 r. pracuje w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Od 2011 r. jest kierownikiem Pracowni Rysunku Anatomicznego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dwukrotny laureat Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Jako pedagog współpracował z następującymi uczelniami: Hochschule der Künste w Berlinie, Hochschule für Bildende Künste w Brunszwiku, Akademia Architektury i Designu w Pradze, Akademia Sztuk Pięknych w Ljubljanie, Akademia Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie, Akademia Sztuk Pięknych w Cluj Napoca, Uniwersytet Zachodnich Czech w Pilźnie. Autorskie prace malarskie, rysunkowe, graficzne i fotograficzne prezentował na ponad stu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą.

godz. 18.00-24.00
PREZENTACJA KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ
Sławomira Kuszczaka „Segregator obecności – Codzienność - Monochrom”

godz. 18.00-24.00
PREZENTACJA Plakatów Ryszarda Kai /hall Ratusza/

godz. 19.00-19.45
SPOTKANIE AUTORSKIE z Leszkiem Jamrozikiem „O Ryszardzie Kai”
/sala reprezentacyjna na parterze/
Po spotkaniu odbędzie się losowanie plakatu autorstwa Ryszarda Kai.

godz. 20.00-20.30
OPROWADZANIE AUTORSKIE po wystawie – Sławomir Kuszczak

PROPOZYCJA DLA NAJMŁODSZYCH
Dla najmłodszych osób odwiedzających galerie przygotowaliśmy 3 stanowiska, przy których będą do zebrania specjalne pieczątki. Po otrzymaniu wszystkich 3 pieczątek będzie można wziąć udział w losowaniu nagrody – zestawu materiałów plastycznych.
Ogłoszenie wyników losowania odbędzie się w poniedziałek 16 maja na profilu facebook.com/MBWALeszno

Mini warsztat plastyczny KOLOROWE PROJEKCJE
Miejsce: Galeria MBWA w Ratuszu, II piętro
Uczestnicy będą tworzyć prace na przezroczystej folii. Gotowe rysunki zostaną rzucone przy pomocy projektora na ścianę tworząc wyjątkową grę świateł i barw, na tle której będzie można się sfotografować.

Układanie puzzli przedstawiających obraz Sławomira Kuszczaka
Galeria MBWA w Ratuszu, II piętro

Mini warsztat plastyczny PAPIEROWE KUKIEŁKI
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Przy specjalnie przygotowanym stanowisku dzieci będą tworzyć własnoręcznie, na podstawie wcześniej przygotowanych szablonów, papierowe kukiełki przedstawiające fantastyczne zwierzęta.

ON-LINE
Instagram:
mbwaleszno
Zachęcamy do dodawania postów i relacji z Państwa odwiedzin Galerii w Noc Muzeów na instagramie z hashtagiem #nocmbwaleszno
Spośród osób, które dodadzą zdjęcia wylosujemy nagrody: grafikę Pavla Hlavatego oraz wydawnictwo towarzyszące wystawie Sławomira Kuszczaka „Malarstwo symultanicze”, wraz z dedykacją Artysty.

facebook.com/MBWALeszno
Wirtualne puzzle przedstawiające 3 prace z których dwie są autorstwa Sławomira Kuszczaka a jedna ze zbiorów Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie.

Zapraszamy również do odwiedzenia w tym dniu Muzeum Okręgowego w Lesznie www.muzeum.leszno.pl