Leszno stolicą walki z dopalaczami (zdjęcia)

Dodano 2018-03-29 12:00:31 28 marca 2018r. w Lesznie odbył się Ogólnopolski Kongres Zwalczania Dopalaczy. Organizacja tego wydarzenia stała się wypadkową dotychczasowych doświadczeń władz samorządowych w walce z dopalaczami. Eskalacja problemu na przestrzeni lat wymagała podjęcia zdecydowanych działań. W tym celu Ministerstwo Sprawiedliwości, na prośbę miasta Leszna, zleciło Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości przygotowanie ekspertyzy na temat prawnej możliwości zwalczania dopalaczy z punktu widzenia cywilnego, administracyjnego i karnego.

Pierwsza część debaty poświęcona była przedstawieniu wspomnianej ekspertyzy.  W drugiej części odbyła się debata z udziałem ekspertów: wiceministra sprawiedliwości dr. Marcina Warchoła, wiceministra Jana Dziedziczaka, sędziego Bartosza Jakubowskiego (Departament Legislacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości),  dr. Bartłomieja Wróblewskiego – Posła na Sejm RP, Tomasza Białasa – dyrektora Departamentu Nadzoru Nad Środkami Zastępczymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej  oraz zastępca dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji – mł. insp. Grzegorza Napiórkowskiego. Debata stała się doskonałą okazją do dyskusji.

Uczestnicy kongresu zdobyli wiedzę na temat procedowanych zmian legislacyjnych, które przyczynią się do walki z tym ważkim problemem społecznym.  Wielokrotnie podkreślono, że miasto Leszno nieprzypadkowo stało się stolicą walki z dopalaczami. Warto wspomnieć chociażby o powołanym zespole, z inicjatywy Wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka, który przygotował własną propozycję nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, zaproponowane w niej rozwiązania są warte przemyślenia.   

W kongresie wzięło udział ok. 100 osób. Byli to komendanci i przedstawiciele komend na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i miejskim, dyrektorzy wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych, prokuratorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i narkomanii.

Liczymy na deklaracje przybyłych ministrów o wzmożonej  pracy, której efektem będzie zmiana dotychczasowych, jak wykazał kongres, nieskutecznych przepisów prawa.