Koncert High Definition Quartet - Dziady - The Forefathers Eve

Dodano 2019-10-25 10:21:18

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Teatr Miejski w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2019-10-25 19:00
Data zakończenia: 2019-10-25 20:30
Organizator: Fundacja Edukacyjna Pro Musica

Opis koncertu, biografia HIGH DEFINITION QUARTET DZIADY | THE FOREFATHERS’ EVE Mateusz Śliwa – saksofon Piotr Orzechowski „Pianohooligan”' - fortepian, kompozycje Alan Wykpisz – kontrabas Grzegorz Pałka – perkusja

Jazzowa interpretacja II części polskiego dramatu narodowego "Dziady" Adama Mickiewicza.
"Dziady" Adama Mickiewicza to najważniejszy polski dramat romantyczny. W II części, która stała się kanwą dla koncertu High Definition Quartet Mickiewicz opisuje pogański obrzęd dziadów obchodzony na terenach Litwy, Białorusi i wschodnich kresach Polski, którego istotą było "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów). Celem obrzędów było uzyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. Obchodzono je dwa razy do roku: na początku maja oraz na początku listopada. Ludowy obrzęd dziadów stał się inspiracją do powstania II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, których centralnym motywem są sceny wzywania dusz podczas wiejskiego zgromadzenia, odbywającego się w opuszczonej kaplicy na cmentarzu. Obrzędowi przewodniczy Guślarz, wygłaszający rytualne formuły i przywołujący dusze zmarłych przebywające w czyśćcu. Mają one powiedzieć, czego potrzeba im do osiągnięcia zbawienia i posilić się przeniesionymi dla nich potrawami. Koncert "Dziady" wg koncepcji i w wykonaniu High Definition Quartet to swego rodzaju jazzowy seans spirytystyczny. Projekt jest pierwszą w historii próbą muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, realizowaną we współpracy z twórcami muzyki elektronicznej - oddaloną od romantycznego kontekstu, w jaki zwykliśmy wpisywać dzieło Mickiewicza. Koncert to połączenie akustycznej muzyki improwizowanej i współczesnej muzyki elektronicznej. Na zaproszenie zespołu do wspólnego, muzycznego wywoływania duchów przystąpili wybitni twórcy muzyki ambientowej: William Basinski, Christian Fennesz, Krzysztof Knittel i Robert Rich. Artyści Ci wystąpili na premierowej realizacji projektu, a do jego dalszej prezentacji oraz rejestracji na płycie przekazali autorskie, przygotowane specjalnie dla High Definition Quartet elektroniczne sety.
Fabuła literackiego tekstu źródłowego oddana jest w warstwie muzyki poprzez zestawienie przeciwstawnych sobie sfer: ludzkiej (muzyka akustyczna z elementami improwizacji) i duchowej (elektroniczne sety). W rolę uczestników rytuału wciela się jazzowy kwartet, a nagrania przygotowane przez zaproszonych twórców muzyki elektronicznej sygnalizują pojawianie się kolejnych zjaw.
W efekcie skomplikowanego procesu twórczego i długich przygotowań powstała unikalna, dziesięcioczęściowa suita, na którą składają się utwory odpowiadające poszczególnym fragmentom II części "Dziadów"
"Upiór" “Przygotowanie” “Aniołek” “Kocioł wódki” “Pan i ptaki nocne” “Wianek” “Dziewczyna” “Zakończenie” “Widmo” “Epilog”
Jak podkreśla Piotr Orzechowski, odpowiedzialny za większość kompozycji składających się na program, oprócz etnograficznej warstwy "Dziadów", w pracy nad projektem w sposób szczególny zainteresowała go psychologiczna treść dramatu. Postanowił więc wyprowadzić zarówno tekst Mickiewicza, jak i obrzęd dziadów z ich kulturowego i historycznego kontekstu, aby dotrzeć do ich istoty, którą są emocje związane z kontaktem ze światem niefizykalnym, metafizyką, krainą duchów, strachów i legend. Interesowały go przeżycia ludzi, którzy się w nie angażowali oraz ich wyobrażenia zaświatów.

Bilety:25 zł