Było uroczyście i radośnie (zdjęcia i wideo)
Pierwszym akcentem obchodów rocznicy powrotu Leszna do Odrodzonej Rzeczpospolitej było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci związanych z datą 17 stycznia 1920 roku. Były to Pomnik Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego, Pomnik z tablicą zbiorową w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich, grób dr. Bronisława Świderskiego i Pomnik Wdzięczności w Parku Kościuszki.
Popołudniu Prezydent Miasta Leszna rozdawał powstańcze flagi, a następnie wziął udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mniejszej.
Głównym punktem tegorocznych obchodów były uroczystości zorganizowane na Rynku. Popołudniu stanął tam sprzęt wojskowy, rozłożyły się grupy rekonstrukcyjne. I to właśnie członkowie tych grup rozpoczęli po godz. 17.00 uroczystości demonstrując symboliczne wyjście z Leszna żołnierzy niemieckich, a wejście polskich.
Potem głos zabrał Prezydent Borowiak. W swym przemówieniu podkreślił znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla oswobodzenia Leszna i zasługi lokalnej społeczności w walce z zaborcą.
„Przez wiele lat mieszkańcy naszych terenów opierali się okupantowi i jego próbom germanizacji narodu. Zakładali polskie przedsiębiorstwa i polskie stowarzyszenia, np. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", czy Klub Sportowy "Polonia", pielęgnowali polską mowę, tradycje, pamięć historyczną. To dzięki ich postawie i wysiłkowi nie straciliśmy - nic z naszej narodowej i kulturowej tożsamości. W dniu dzisiejszym należy przypomnieć o wielkich osobach, które zasłużyły się w sprawie odzyskania polskości miasta. Jak chociażby: Jan Popliński, Adam i Stanisław Karwowscy, mec. Adam Ruszczyński, dr Bronisław Świderski, Józef i Jan Góreccy.”
Dalej włodarz miasta wyjaśnił, czym dziś jest patriotyzm: „To codzienna, odpowiedzialna praca, przedsiębiorczość, wychowywanie dzieci, działalność dla bliskich, dbałość o nasze wspólne dobro – jakim jest nasze miasto”.
Na zakończenie Prezydent Borowiaka poinformował, że podjął decyzję o powołaniu Komitetu Honorowego ds. organizacji w Lesznie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – to jeszcze w tym roku, i 100. Rocznicy powrotu Leszna do Macierzy – to w 2020 roku.
Po wystąpieniu prezydenta, głos zabrał Poseł Jan Dziedziczak. Następnie odbyła się Apel Pamięci zakończony salutem artyleryjskim oraz uroczysta defilada wojskowa. Zmarznięci mieszkańcy mogli skosztować wojskowej grochówki, a na zakończenie uroczystości na Rynku wszyscy podziwiali pokaz sztucznych ogni.
Dzień zakończył sportowy akcent. W ramach obchodów 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Leszno o godz. 19.00 w Hali Trapez odbył się mecz towarzyski w futsalu: GI Malepszy Futsal Leszno – Dunaferr Due Renalpin FC. Węgierska drużyna to wicemistrz swojego kraju i zdecydowanie wygrała spotkanie (3:1), ale drużyna z Leszna przez cały mecz dzielnie dotrzymywała kroku rywalowi.