Będziemy się uczyć od Anglików

Dodano 2018-02-21 07:59:13 Samorząd Leszna przykłada coraz większą wagę do stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Zlecając zadania podmiotom zewnętrznym zwraca uwagę na przykład na to, czy zatrudnia on pracowników na umowę o pracę. Taki warunek postawiono ostatnio przy wyborze firmy sprzątającej budynek Urzędu Miasta przy ul. Wałowej.

Klauzule społeczne to sposób na aktywizację zawodową osób wykluczonych, niepełnosprawnych i korzystających z pomocy społecznej. Ich stosowanie jest jednym z wymogów nałożonych przez Unię Europejską. W Polsce klauzule wciąż są mało popularne, ale w Lesznie robi się wiele, aby to zmienić.

Niedawno w ratuszu miejskim zorganizowano spotkanie poświęcone klauzulom społecznym. Odbyło się ono w ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele miejskich jednostek, które stosują klauzule społeczne. Bo np. Miejski Zakład Budynków Komunalnych zleca wykonanie remontów spółdzielni socjalnej. Podobnie robi Wydział Edukacji Urzędu Miasta, zatrudniając spółdzielnie socjalne do różnych prac w szkołach.

W przyszłym tygodniu pracownik Urzędu Miasta pojedzie do Anglii na kilkudniowe szkolenie dotyczące klauzul społecznych. Wyjazd organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

- Naszym celem jest podpatrzenie w jaki sposób w Europie samorządy oraz instytucje publiczne współpracują z podmiotami ekonomii społecznej oraz jakie stosują zapisy dotyczące właśnie klauzul społecznych. Chodzi o to, by przedsiębiorcy czy podmioty startujące w przetargach albo innych zapytaniach ofertowych, raz - zatrudniały osoby na umowy o pracę, a nie na umowy zlecenia, dwa - zatrudniały osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym czyli niepełnosprawnych, bezrobotnych lub korzystających z pomocy społecznej. Celem jest, by ich zatrudnienie wpływało na ich aktywność zawodową i społeczną - wyjaśnia Donata Majchrzak-Popławska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ciekawe rozwiązania w tej kwestii proponuje miasto Manchester.

- Chcemy się z nimi zapoznać - tłumaczy Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

- Chcemy też, aby Leszno stało się jednym z liderów stosowania klauzul społecznych w naszym kraju. To może być tylko z korzyścią dla lokalnego środowiska. Małe i średnie firmy, które zatrudniają mieszkańców, najlepiej budują lokalną gospodarkę.


(jrs), lm