Zegary małe i duże

Dodano 2015-12-30 15:19:25

Miejsce: Muzeum Okręgowe
Data rozpoczęcia: 2016-01-05 17.00
Data zakończenia: 2016-05-29 17.00

5 stycznia 2016 r. o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym w Lesznie (pl. J. Metziga 17) odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Leszczyńscy zegarmistrzowie" z kolekcji Janusza Skrzypczaka. Wystawa czynna będzie do 29 maja 2016 r.

Zegary to jedne z najbardziej trwałych i niezawodnych urządzeń mechanicznych stworzonych przez człowieka. Z jednej strony odmierzają czas, z drugiej - miarowe tykanie daje poczucie stałości, bezpieczeństwa i odprężenia. Coraz mniej ludzi potrafi rozkoszować się komfortem cichej pracy tego urządzenia. Zegary mechaniczne wypierane są powoli przez urządzenia z zasilaniem bateryjnym, a zegarki naręczne - przez tanie wyroby pochodzące z Chin.

Leszczyński antykwariusz Janusz Skrzypczak przyznaje, że w młodości bardzo chciał być zegarmistrzem. Los chciał jednak inaczej. Jednak stare zegary znajdują wciąż wiele miejsca w jego sercu. Najmniejszy mechanizm zegarowy znajdujący się w jego zbiorach ma 11 mm średnicy i umieszczony był wewnątrz damskiego pierścionka. Największy - to pochodzący z końca XVIII w. zegar wieżowy, ważący ponad 100 kg.

Z zegarem jest tak, jak z człowiekiem - mówi Janusz Skrzypczak. - Rano należy go nakręcić, aby przez resztę dnia pracował. Wieczorem sprężyna magazynująca energię rozluźnia się i cały mechanizm zaczyna "odpoczywać".

Najciekawszym eksponatem w jego zbiorach jest z kolei pochodzący z połowy XVIII w. zegar stojący, zbudowany przez leszczyńskiego zegarmistrza Johanna Bauera. Konstruowane przez niego zegary ofiarowywane były jako prezenty koronowanym głowom ówczesnej Europy.