Nowe zasady przyznawania pieniędzy. Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego

Dodano 2016-01-22 10:58:27 W tym roku do podziału jest 700.000 złotych. Szansę na dofinansowanie będzie miało więcej projektów niż w latach minionych.

Prezydent Leszna, zgodnie z zapowiedzią, zmienił regulamin Budżetu Obywatelskiego.

Nowości jest kilka, ale najważniejsza z nich dotyczy zadań, jakie będą mogły być z budżetu finansowane. Ich koszt musi się mieścić w przedziale między 10.000 a 140.000 zł. Dlaczego takie ograniczenia?

Bo w poprzednich latach z budżetu finansowane były bardzo duże inwestycje, jak np. budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Kosztowała setki tysięcy złotych, zmniejszając tym samym szanse realizacji innych projektów składanych przez mieszkańców. Prezydent Łukasz Borowiak chce, aby zadań finansowanych z Budżetu Obywatelskiego było więcej. Nie dwa, trzy rocznie – jak do tej pory – ale przynajmniej pięć.

Propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 można składać do 12 lutego. Formularze są dostępne na stronie: www.leszno.pl lub w Urzędzie Miasta przy ul. Kazimierza Karasia 15 w Punkcie Obsługi Interesanta. Pod wnioskiem musi się podpisać co najmniej 20 pełnoletnich mieszkańców miasta. Wypełnione formularze z listą poparcia trzeba dostarczyć do urzędu pocztą lub osobiście. Pierwsza ich weryfikacja nastąpi nie później niż do 28 lutego.

Do 18 marca na stronie internetowej miasta oraz we wkładce „Wiadomości Miasta Leszna” w gazecie „ABC” ogłoszona zostanie lista projektów spełniających wymogi regulaminu i rozpocznie się głosowanie za pomocą kart do głosowania. Jedna osoba będzie mogła oddać tylko jeden głos.

Głosowanie potrwa od 18 do 31 marca. Karty do głosowania trzeba będzie dostarczyć do urzędu osobiście, pocztą lub zeskanować i wysłać pocztą elektroniczną. Innej możliwości głosowania nie będzie.

Realizowane będą te projekty, które zbiorą najwięcej głosów. Kolejna zmiana w regulaminie jest taka, że jeśli dwie lub więcej propozycji zbierze taką samą liczbę głosów, to wówczas o kolejności zdecyduje losowanie publiczne. Wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 22 kwietnia.

Jeśli w czasie procedury wyboru zadań realizowanych z Budżetu Obywatelskiego wyjdą jakieś sprawy, które nie są ujęte w regulaminie, to głos rozstrzygający będzie miał prezydent.

Na czele komisji ds. weryfikacji wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego stanął wiceprezydent Piotr Jóźwiak. 

Propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego można składać do 12 lutego. Mieszkańcy mogą wnioskować o inwestycje, których wartość finansowa wynosi od 10.000 do 140.000 zł.

lm