Mieszkańcy zadowoleni z Leszna

Dodano 2017-12-12 10:50:31 Mieszkańcy Leszna są zadowoleni z życia w mieście i chętnie się z Lesznem identyfikują. Są jednak rzeczy, których im w mieście brakuje. To przede wszystkim dobrze płatne miejsca pracy.

Urząd Miasta zlecił badania jakości życia w Lesznie. Wykonał je Instytut Badawczy IPC z Wrocławia. Ankieterzy przepytali 619 osób, większość - 53% stanowiły kobiety. W poniedziałek na konferencji prasowej przedstawiono wyniki ankiety. Są one już dostępne na podstronie www.leszno.pl.

- Warunki życia w Lesznie są oceniane pozytywnie, trzy czwarte mieszkańców jest zadowolonych z tego, że mieszka w Lesznie - mówiła Anna Gabory z IPC.

Leszno jest niewielkie, ale ma wszystko czego potrzeba - uważają badani. Zwracali też uwagę, że jakość życia w Lesznie poprawiła się w stosunku do minionych 5 lat. Dostrzegają inwestycje w drogi, obiekty szkolne, sportowe, czy kulturę. Uważają, że w Lesznie jest wystarczająco dużo imprez sportowych, pozytywnie oceniają zmiany na starówce - największą uwagę zwrócili na parasolki, wstążki i Rynki Śniadaniowe.

Choć, jak pokazują ostatnie dane, bezrobocie w Lesznie spadło do rekordowo niskiego poziomu 3,9%, to brakuje w mieście - jak wskazują leszczynianie - dobrze płatnych miejsc pracy. Mieszkańcy twierdzą, że zarobki w Lesznie są za małe. I właśnie to, ich zdaniem, wymaga poprawy.

- Zrozumiałe jest to, że mieszkańcy poszukują lepiej płatnej pracy - uważa prezydent Łukasz Borowiak.

Co jeszcze wynika z badań?

Komunikacja miejska

Badani mieszkańcy ocenili ją na 3+. Zdaniem leszczynian autobusy miejskie powinny kursować częściej, za mało jest kursów weekendowych, brakuje nocnych i we wczesnych godzinach porannych.

Co ciekawe niemal 60% mieszkańców deklaruje, że porusza się po mieście samochodami. Z komunikacji miejskiej korzysta co piąty badany, a rowerem jeździ 10 procent mieszkańców.

Zaufanie do władzy

W badaniu było też pytanie o zaufanie do władzy. Największym cieszy się prezydent - 74%, przewodniczący rady - 60%, radni - 55%. Dobrze oceniani są też miejscy urzędnicy - zaufanie do nich ma 56 % badanych. Mieszkańcy doceniają ich przede wszystkim za uprzejmość i życzliwość oraz profesjonalizm, wiedzę i kompetencję, mimo że aż 45% badanych przyznało, że w ciągu ostatniego roku ani razu nie było w Urzędzie Miasta.

- Ponad 60 procent badanych wyraża swoje przekonanie, że ma wpływ na decyzje podejmowane przez władze miasta. Prezydent jest postrzegany jako dobry włodarz miasta, dbający o jego rozwój, otwarty, biorący udział w życiu lokalnej społeczności, uczciwy, kompetentny, chętnie spotykający się z mieszkańcami. Prezydent jest oceniany na czwórkę - dodaje Anna Gabory. 

Nowy urząd

Podstawowym mankamentem, na jaki wskazywali mieszkańcy, a dotyczącym kontaktu z urzędnikami jest... Urząd Miasta. Badani - aż 53% - są zdania, że powinien powstać nowy budynek, gdzie w jednym miejscu będą wszystkie wydziały magistratu.

Nowy basen zamiast Akwawitu

W ankiecie było też pytanie o pływalnię Akwawit. Aż 84% badanych twierdziło, że zna problem, z jakim obiekt się boryka. Jednocześnie aż 48% jest zdania, że miasto zamiast pomagać basenowi powinno zbudować własny nowy basen. Prezydent Borowiak nie ukrywa, że ma takie plany. W przyszłości miałaby w Lesznie powstać nowa hala sportowa, na działce w pobliżu Galerii Leszno.

- Chciałbym, aby została ona powiększona o nieckę basenową. Według wstępnych szacunków to zwiększyłoby koszt budowy o około milion złotych. Nowy basen nie musi mieć rozmiarów koniecznych do przeprowadzenia zawodów, bo takie warunki spełnia Pływalnia Środowiskowa przy Szkole Podstawowej nr 7 - mówi Łukasz Borowiak.

Być może do zbudowania obiektu zostanie powołana spółka celowa. Będą też prowadzone rozmowy z Ministerstwem Sportu o możliwości dofinansowania inwestycji. Póki co miasto negocjuje z Akwawitem możliwość wsparcia pływalni - rozważane są zwolnienia z podatku od nieruchomości i wykup zajęć pływackich dla uczniów i seniorów. Czy to wystarczy, aby obiekt nie został zamknięty? Na razie jest czynny do końca roku 2017.

 

Autor: lm