Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 11 października 2017

Budowa Wilkowickiej potrwa do lipca 2018

Zdjęcie, Budowa Wilkowickiej potrwa do lipca 2018

Prezydent Łukasz Borowiak i przedstawiciel firmy Strabag Karol Gawroński podpisali w czwartek w ratuszu umowę na budowę ulicy Wilkowickiej w Lesznie oraz gminach Lipno i Święciechowa. Zdaniem obecnych na uroczystości samorządowców inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta i powiatu leszczyńskiego. Inwestycja nosi nazwę „Budowa drogi powiatowej łączącej drogę S5 - Węzeł Święciechowa z wiaduktem drogowym w ciągu ulicy Wilkowickiej w Lesznie nad linią kolejową Poznań-Wrocław”. Realizują ją wspólnie miasto Leszno, powiat leszczyński oraz gminy Lipno i Święciechowa. Każdy samorząd wnosi do zadania swój wkład finansowy.

Najkorzystniejszą ofertę przetargową złożyła firma Strabag i to ona będzie realizować inwestycję.

Budowę podzielono na dwa etapy. Pierwszy jest w granicach miasta, czyli od Ronda Gronowo do miejsca, gdzie ulica Wikowicka skręca w prawo do Wilkowic. Drugi to zupełnie nowa droga przez Maryszewice aż do Węzła Święciechowa na nowej drodze ekspresowej S5. Strabag zrealizuje to zadanie za kwotę około 17,5 mln zł. Na inwestycję miasto - jako inwestor - pozyskało unijną dotację w wysokości 12.187.000 zł, czyli do 75 procent kosztów kwalifikowanych.

- Jestem przekonany, że inwestycja będzie zrealizowana szybko i solidnie - mówił podczas podpisania umowy z wykonawcą prezydent Łukasz Borowiak.

W ciągu najbliższych kilku dni firma Strabag ma przedstawić projekt zmian w organizacji ruchu na czas trwania robót. Objazdów i utrudnień nie da się uniknąć. Wilkowicka jest drogą dojazdową do strefy przemysłowej VASA. Prezydent zapowiada, że odbędzie się spotkanie z przedsiębiorcami, ale też mieszkańcami Leszna dotyczące właśnie spraw komunikacyjnych.

Całe zadanie ma być gotowe do końca lipca 2018.

Obecni na spotkaniu wójtowie Święciechowy - Marek Lorych i Lipna - Jacek Karmiński mówili, że ulica Wilkowicka przyczyni się do rozwoju gospodarczego ich gmin. W gminie Święciechowa jest aż 180 ha pod inwestycje i są to tereny zarówno gminne, jak i prywatne.

- Ta ziemia już się sprzedaje - podkreślał wójt Marek Lorych.

Z kolei w gminie Lipno, na 40 ha powstała podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kostrzyńsko-Słubickiej. Znajduje się ona właśnie na Maryszewicach, a więc przy planowanej nowej drodze Wilkowickiej. Jej budowa poprawi komfort życia mieszkańców Wilkowic, bo gdyby nie ona, samochody ciężarowe do strefy VASA przejeżdżałyby właśnie przez ich miejscowość.

- Konsekwencją budowy ulicy Wilkowickiej będzie rozwój gmin Święciechowa i Lipno oraz powiatu leszczyńskiego. Firmy, które powstaną na terenach wyznaczonych pod nowe inwestycje będą mieć ogromne oddziaływanie na gospodarkę Leszna - zapewniał prezydent Borowiak.

Autor: lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-10-11 08:10:11
0 Koszyk