Park Jonstona

Adres:
ul. Bohaterów Westerplatte
64-100 Leszno

Współrzędne:
51.840940, 16.583151

Kontakt:
Tel.:

Informacje dodatkowe:

Park posiada charakter rekreacyjno-wypoczynkowy, zajmuje obszar 4,85 ha i jest zarządzany przez Miejski Zakład Zieleni w Lesznie. Północną granicę stanowi ulica Bohaterów Westerplatte, zaś południową wytyczona w 1990 po śladzie ulicy Ewarysta Estkowskiego Aleja Jana Pawła II.

Od 2015 roku Park Jonstona przechodzi znaczną modernizację. Wykonano nowe alejki, oświetlenie, ławeczki, nasadzenia, w miejsce starej, zniszczonej fontanny postawiono nową, interaktywna i podświetlaną.  Park wzbogacił się także o 2 nowe place zabaw, drewnianą altanę i trampolinę. teren objęty jest monitoringiem miejskim. To bardzo lubiane i popularne miejsce wypoczynku i spotkań.

Historia

Park im. Jana Jonstona w rzeczywistości tworzy kompleks trzech terenów zielonych przeciętych południkowo dwupasmową aleją Jana Pawła II. Początek istnienia parku miał miejsce w 1972, gdy zakończono niwelowanie terenu dawnych cmentarzy. Hitlerowcy zdewastowali cmentarz żydowski położony na zachód od ulicy Grunwaldzkiej pozostawiając jedynie dom przedpogrzebowy, teren ten po 1945 pozostawał niezagospodarowany, a pozostałe macewy potraktowano jako materiał kamieniarski do powtórnego użytku. W 1947 Miejska Rada Narodowa wydała uchwałę dotyczącą zaprzestania pochówków i likwidacji Cmentarza Ewangelicko-Reformowanego, gdzie spoczywali m.in. Bracia czescy i kalwini m.in. krewni J. A. Komenskiego. Razem z nim do likwidacji przeznaczono niewielki cmentarz wojskowy przylegający do zabudowań szkolnych na placu Jana Amosa Komeńskiego. Nagrobki uznane za najbardziej wartościowe przeniesiono wówczas do lapidarium stworzonego w otoczeniu kościoła św. Krzyża, a część szczątków osób pochowanych ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej. W drugiej połowie lat 60 rozpoczęto likwidację starego cmentarza katolickiego, mimo, ze ostatni pochówek miał tam miejsce w 1957. Osoby najbardziej zasłużone po ekshumacji pochowano na cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej, pewną liczbę pochowanych bliscy ekshumowali do grobów rodzinnych na innych nekropoliach. Mimo zabytkowego charakteru wielu grobowców rozebrano je, a teren splantowano. W 1970 Miejska Rada Narodowa podjęła decyzję o poszerzeniu ulicy Ewarysta Estkowskiego, wówczas przylegające do niej tereny uporządkowano i zazieleniono tworząc założenie parkowe, w 1976 w trzechsetną rocznicę śmierci Jana Jonstona stał się on patronem nowego parku. W wschodniej części parku znajduje się owalny plac z fontanną oraz rzeźby plenerowe m.in. ustawiona w 1976 "Kasia" projektu Antoniego Szulca oraz postawione trzy lata później "Leżące" Benedykta Kaszki, jest tam również plac zabaw. W części centralnej parku ustawiono w 1975 pomnik Jana Jonstona, uczonego związanego latach 1625-1656 z Lesznem i tu pochowanego. Infrastrukturę parku tworzą liczne ławki, plac z betonowa planszą do plenerowej gry w szachy oraz stoliki do gier planszowych. (źródło: Wikipedia)