Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 28 czerwca 2017

Ogromny zbiornik na deszcz

Zdjęcie, Ogromny zbiornik na deszcz

To jedna z największych tegorocznych inwestycji miejskich w Lesznie. Kolektor i ogromny zbiornik wód opadowych. Budowy nie widać, bo usytuowana jest daleko, na skraju strefy inwestycyjnej I.D.E.A. po wschodniej stronie miasta. Zbiornik ma być w przyszłości receptą na podtapianie miasta podczas ulew.

Budowa, którą realizuje Budimex jest mocno zaawansowana. Jej zakończenie nastąpi jeszcze w lipcu. Tegoroczne prace stanowią dopiero pierwszy etap dużego projektu wartego aż 20 milionów złotych. Jego skutek będzie taki, że wszystkie wody deszczowe z północnej i wschodniej części Leszna zostaną kolektorami skierowane właśnie tutaj, następnie podczyszczone, a potem wsiąkną w ziemię. Nie będą kierowane do oczyszczalni w Henrykowie i do Rowu Polskiego.

Z tą myślą już kilka lat temu zbudowano kolektor o dużej średnicy pod całą Aleją Konstytucji 3 Maja i pod ulicą Mickiewicza.

Niestety, nawet po zakończeniu tego pierwszego etapu, tymi kolektorami nie popłynie deszczówka do nowego zbiornika. Brakuje bowiem kolektora wzdłuż ulicy Geodetów spinającego Al. Konstytucji 3 Maja ze zbiornikiem. Konsekwencja wymaga, by go zaplanować w przyszłorocznym budżecie miasta.

Plac budowy wygląda imponująco. W dużym na 2 hektary zbiorniku wód są już zazbrojone ściany i wkrótce rozpocznie się betonowanie. W przyszłości powstanie obok jeszcze jeden, bliźniaczy zbiornik. Gotowa jest konstrukcja podczyszczalni wód opadowych. To też wielka bryła. Do niej doprowadzony jest nowy kolektor ze specjalnie zbrojonych rur żywicznych, rur o średnicy 2 metrów. Zbudowano 1391 metrów tego kolektora, w przyszłości trzeba dobudować kolejne 2 km.

Nowy kolektor na razie odbierze wody deszczowe z całej strefy przemysłowej. Jego początek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Geodetów i Budowlanych.

Wartość tegorocznych prac to 6,2 mln złotych. Miasto będzie się ubiegać o refundację części kosztów budowy.

autor: an

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-07-05 10:04:19
0 Koszyk