Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 01 października 2019

Wystawa plenerowa akcja: powstanie!

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Rynek w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2019-10-01 12:00
Data zakończenia: 2019-10-30 12:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Zdjęcie, Wystawa plenerowa akcja: powstanie!

W setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego Wydawnictwo Miejskie Posnania, na prośbę zastępcy prezydenta Miasta Poznania, Jędrzeja Solarskiego, z inspiracji dyrektora Teatru Polskiego Macieja Nowaka oraz w partnerstwie z poznańskimi instytucjami i Samorządem Województwa Wielkopolskiego, zorganizowało zakrojoną na szeroką skalę akcję: powstanie.

Miała ona na celu zebranie powstańczych pamiątek, które mimo upływu stulecia, zniszczeń wojennych i powojennego wyparcia z przestrzeni publicznej przetrwały w domach rodzin powstańców. Akcję przeprowadzono w 12 wielkopolskich miastach: Chodzieży, Gnieźnie, Jarocinie, Kępnie, Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Wągrowcu i Zbąszyniu. Zebrano ponad 500 różnego rodzaju obiektów: fotografii, dokumentów, rękopisów wspomnień i życiorysów, legitymacji, dyplomów, odznaczeń i medali. W Lesznie pozyskiwaniem dokumentów zajęło się Muzeum Okręgowe. Najwartościowsze kolekcje nagrodzono. Prawie sto obiektów przedstawiono na wystawie na wielkoformatowych tablicach; wszystkie można obejrzeć w wirtualnym muzeum historii Poznania cyryl.poznan.pl, które akcję prowadziło.
W dniach od 1.10.2019 do 30.10.2019 wystawa złożona z 14 dwustronnych, wielkoformatowych plansz prezentowana będzie na leszczyńskim rynku. Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprasza 1.10.2019 o godz. 12:00 na uroczyste otwarcie wystawy.

0 Koszyk