Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 14 lipca 2020

Wystawa "Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice..."

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 2020-07-14 09:00
Data zakończenia: 2020-12-31 15:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Zdjęcie, Wystawa

14 lipca 2020 roku otwarta zostanie wystawa "Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice...". Ekspozycja prezentować będzie kobiece tiulowe nakrycia głowy, charakterystyczne dla wielkopolskiej wsi XIX i I połowy XX wieku.

Przykłady ludowego rękodzieła tworzone przez dawne czepcorki czy kopczorki, noszone przez kobiety zwykle w sytuacjach świątecznych, obrzędowych, wprowadzą w świat tradycyjnej kultury i estetyki, a także zapomnianych zwyczajów. W etnograficznych zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie znajduje się bogata kolekcja czepków, kopek i innych rodzajów kobiecych nakryć głowy, reprezentujących subregiony południowo-zachodniej Wielkopolski. Niezwykłe konstrukcje, okazałe kształty, misterne ręczne hafty wzbudzają zachwyt ukazując jednocześnie odmienność dawnej kultury wsi.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog, którego promocja odbędzie się jesienią bieżącego roku. Przygotowywana publikacja zawierać będzie teksty poświęcone kolekcji z tłumaczeniami, fotografie muzealiów wraz z notami katalogowymi, a także wzornik haftów i słownik rysunkowy. Katalog powstaje w wyniku dofinansowania w ramach programu „Wpieranie działań muzealnych” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach promocji, planowane są także wydarzenia towarzyszące, popularyzujące tradycję ludową, w tym prelekcje, koncerty i warsztaty. Zarówno wystawa jak i katalog to inicjatywy, które będą wpisywać się w całoroczne obchody 70-lecia istnienia Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w terminie od 14 lipca do 31 grudnia 2020, w budynku dawnej synagogi, przy ul. G. Narutowicza 31. Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia.

Patronat honorowy nad wystawą i publikacją objęli: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Rolę patronów medialnych przedsięwzięcia pełnią: TVP Kultura, Kultura u Podstaw, Radio Poznań, Radio Eska, Radio Elka, Głos Regionu, gazeta ABC, gazeta Leszczyniak.

0 Koszyk