Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności sport 19 sierpnia 2019

Mistrzostwa Polski w petanque

Zdjęcie, Mistrzostwa Polski w petanque

W dniach 17-18.08.br na bulodromie ,,Linum” przy ul. Holenderskiej w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Polski w petanque t.j.  Mistrzostwa Polski Kobiet, Mistrzostwa Polski Mężczyzn w tripletach (drużyny składały się z trzech zawodniczek lub zawodników plus gracz rezerwowy oraz Mistrzostwa Polski Kobiet w strzale precyzyjnym.   

W Mistrzostwach mężczyzn wystartowała rekordowa liczba 55 drużyn. W zawodach żeńskich wystartowało 17 drużyn. W Mistrzostwach Polski Kobiet w strzale precyzyjnym wystartowało 16 zawodniczek. Zawodnicy, trenerzy, osoby towarzyszące sprawili, że w imprezie uczestniczyło ponad 250 osób. Pojawili się gracze z Białegostoku, Ciechanowa, Gdańska, Warszawy, Łodzi, Dębicy, Wrocławia, Katowic, Świętochłowic, Żywca, Myślenic, Dębicy, Wałbrzycha, Liskowa, Chojnic, Ciechanowa, Gorzowa, Dzierżoniowa, Jedliny, Boguszów Gorce, Nysy, Lubonia, Śremu, Oławy, Świdnicy, Gostynia, Mieczowa, Subkowy, Chojnic, Jeleniej Góry, Kamionki oraz Kaliska. W imprezie wystąpiło także 5 drużyn z Klubu Petanque Leszczynko. Można zażartować, że leszczyński bulodrom ,,pękał w szwach”, część boisk usytuowano nawet na przyległym terenie należącym do targowiska Manhattan.
Po odegraniu hymnu narodowego, uroczystości otwarcia dokonał Wiceprezydent Miasta Leszna Piotr Jóźwiak życząc zawodnikom sportowej rywalizacji w duchu ,,fair play”.
Po trwających ponad 10 godzinach zawodach pierwszego dnia w turnieju kobiet Mistrzostwo Polski zdobyła drużyna kadry narodowej w składzie: Katarzyna Błasiak z Wrocławia, Wioletta Sliż, Patrycja Rypień z Żywca oraz Alicja Święch z Myślenic. Drugie miejsce na podium zajęła drużyna juniorek w składzie: Wiktoria Rutkowska, Oliwia Rutkowska z Łodzi, Małgorzata Wolak z Ciechanowa oraz Zuzanna Szulc ze Świętochłowic. Brązowe medale zdobyły: Chmiel Daria z Dębicy, Emilia Szulc, Maria Szulc oraz Patrycja Bugaj wszystkie z Świętochłowic.
Do rozgrywek finałowych Mistrzostw Polski Mężczyzn, po ponad 10 godzinach gry zakwalifikowano 16 najlepszych zespołów. Ta część zawodów odbywała się już systemem pucharowym. Na trudnych technicznie torach i po bardzo zaciętych, stojących na wysokim poziomie pojedynkach pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł Mistrzów Polski Mężczyzn wywalczyła drużyna kadry narodowej w składzie: Jędrzej Sliż, Krystian Tyrlik z Żywca oraz Rafał Kaczmarek, Tomasz Grzelak z Liskowa. Złoci medaliści w finale pokonali 13:12 drużynę, w której grał zawodnik Klubu Petanque Leszczynko Rafał Grzelczak w towarzystwie kolegów Tomasza Lipczyńskiego z Wrocławia oraz zawodników z Białegostoku Mateusza Markiewicza i Tomasza Korniłowicza. Brązowe medale Mistrzostw Polski zdobyli Łukasz Kastelik z Wrocławia, Artur Kałużny z Boguszów Gorce oraz Szymon Kubiesa z Żywca.
W bardzo widowiskowej konkurencji – w Mistrzostwach Polski Kobiet w strzale precyzyjnym złoty medal zdobyła Katarzyna Błasiak z Wrocławia wyprzedzając Wiolettę Śliż z Żywca oraz Alicję Święch z Myślenic.
Zawodniczki oraz zawodnicy stojący na podium otrzymali medale, okolicznościowe puchary oraz nagrody rzeczowe. Dekoracji zwycięzców mistrzostw dokonywał Prezes Klubu Petanque Leszczynko Romuald Ratajczak w towarzystwie członka Zarządu KPL Krystyny Żyskiej.
Mistrzostwa Polski w petanque były współfinansowane przez Urząd Miasta Leszna, Polską Federacje Petanque oraz gospodarza imprezy Klub Petanque Leszczynko.
Dużą pomoc w organizacji zawodów okazał Miejski Zakład Zieleni, który zadbał o estetykę zieleni na terenie rozgrywanych Mistrzostw.

 

          

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-08-19 11:12:34
0 Koszyk