Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności NGO 04 października 2016

Szlakiem Leszczyńskich Murali

Zdjęcie, Szlakiem Leszczyńskich Murali

Z pewnością zauważyło je już wielu mieszkańców. Jedne są baśniowe, inne historyczne a jeszcze inne nawiązują do symboliki oraz znanych postaci z naszego miasta. Chodzi oczywiście o Leszczyńskie Murale.

Jedni nazywają je freskami XXI w. inni uważają, że takie określenie to spora przesada. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowią swoiste ożywienie przestrzeni miejskiej. W Lesznie zwłaszcza ostatnio powstało sporo nowych „murali”. Na chwilę obecną mamy ich w mieście piętnaście. Z pewnością warto wybrać się na spacer ich „szlakiem”.

Najstarszym leszczyńskim muralem jest „Przyjaźń” znajdujący się na kamienicy przy Al. Jana Pawła II. Powstał on w jeszcze w 2012 roku jako praca Dagmary Angier – Sroka prezentowana podczas wystawy Prezentacje 2012 organizowanej przez MBWA w Lesznie.

Niemal od razu rzuci nam się w oczy „Samolot”, znajdujący się po drugiej stronie ulicy i budzący natychmiastowe skojarzenia z leszczyńskim lotniskiem. W oparciu o tą samą symbolikę powstał „Chłopiec z szybowcem”, którego znaleźć możemy kilkanaście metrów dalej. Oba murale w 2014 roku wykonali Dawid Krawczyk i Paweł Gregor. Duet ten stworzył w Lesznie z resztą jak do tej pory najwięcej ściennych malowideł. „Byk” przy ulicy Narutowicza jest częścią rozsianego po całej Polsce cyklu „Znaki zodiaku” choć wiele osób ze względu na kolorystykę i samego byka właśnie kojarzy go zgoła inaczej. Szarżujący „Ułan” przy ulicy Dąbrowskiego jak również mieszcząca się przy ul. Mickiewicza „Historyczna panorama Leszna” ukazująca miasto z 1740r. są z kolei działami o tematyce historycznej wykonanej przez oby artystów.

Wspomniana wcześniej artystka, Dagmara Angier-Sroka wróciła do Leszna jeszcze raz w tym roku, by na jednej z kamienic przy ul. Przemysłowej stworzyć dzieło nawiązujące do hasła promującego miasto Leszno. Tak powstało „Rozwińcie skrzydła”.

„Wieniwita” oraz „Dąbrawa” to z kolei nawiązanie do miejskiej legendy, która opowiada o tym, jak dzielny rycerz Wieniawa ocalił przed turem podróżującą do Mieszka I czeską księżniczkę Dobrawę. Oba murale utrzymane są w baśniowej stylistyce i wykonane zostały na dwóch kamienicach przy ul. Wałowej przez Annę Szejdewik.

Do wydarzeń z tamtego okresu nawiązuje również odsłonięty oficjalnie na rozpoczęciu roku szkolnego „966” na jednej ze ścian II Liceum Ogólnokształcącego. Mural autorstwa Mikołaja Rejsa przedstawia scenę Chrztu Polski i powstał jako jeden z punktów realizacji projektu "Leszno chrześcijańskie - Leszno współczesne - Leszno europejskie" finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych i realizowanego przez Fundację Edukacyjną Pro Musica w partnerstwie z Miasto Leszno.

„Adam i Ewa” – biblijna para z raju pojawili się w Lesznie w 2016 roku za sprawą dzieła Wojciecha Kołacza, które powstało na jednej z kamienic przy Nowym Rynku.

Cztery murale stworzył w Lesznie z kolei Wojciech Ejsmondt. Dwa z nich to portrety związanych z Lesznem artystów według wizji autora: poeta i dramaturg „Stanisław Grochowiak”, który powstał przy zbiegu ul. Opalińskich i Narutowicza oraz „Roman Maciejewski”, którego można podziwiać nad przejściem z ul. Tylnej na Słowiańską. Scena historyczna wyburzenia kościoła św. Szczepana, które miało miejsce w 1944 roku odwzorowana została z kolei na budynku bursy przy ulicy Poniatowskiego. Na uwagę zwraca m.in. komiksowe ujęcie zastosowane przez autora. Ostatnim, choć pierwszym który powstał jest „Łowca pomysłów” którego zobaczyć można na jednym z budynków Urzędu Miasta Leszna znajdującym się przy Al. Jana Pawła II.

Poniżej na naszych zdjęciach murale z „lotu ptaka” tak tylko na zachętę, by wybrać się na spacer po mieście, obierając sobie trasę szlakiem leszczyńskich murali i móc podziwiać je na żywo. Zdecydowanie wywierają większe wrażenie, nie tylko rozmiarami.

Opublikował: kontakt: ostatnia zmiana: 2016-10-05 08:16:25
0 Koszyk