Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności kultura 18 maja 2019

Noc Muzeów 2019

Zdjęcie, Noc Muzeów 2019

Sobota 18 maja Muzeum Okręgowe, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapraszają na doroczną Noc Muzeów. Atrakcji będzie mnóstwo, warto więc prześledzić program i już teraz zaplanować sobie sobotni wieczór i noc.

Muzeum Okręgowe w Lesznie, Pl. Jana Metziga 17

 • godz. 18.00- 24.00, Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem Zapoznaj się ze skarbami Muzeum Okręgowego podczas zwiedzania wszystkich stałych ekspozycji z przewodnikiem.
 • godz. 18.00- 19.00, Konkurs: „Znajdź intruza wśród eksponatów” Uwaga! Na muzealne ekspozycje wkradli się intruzi! By ich odnaleźć, potrzebujemy Twojej pomocy. Zadanie polega na tym, by podczas bacznego zwiedzania wystaw odszukać przedmioty niepasujące do reszty kolekcji. Uczestnicy, którzy w naszej grze poprawnie wytypują intruzów, otrzymają ciekawe nagrody (regulamin na stronie muzeum).
 • godz. 18.00- 22.00, Tajniki hazackiego rękodzieła. Na ekspozycji etnograficznej zaprezentowana zostanie kultura jednego z subregionów południowo-zachodniej Wielkopolski – Chazów.Tajemnice regionalnego rękodzieła zdradzi gościom Pani Alicja Gniazdowska – artystka ludowa, która zaprezentuje wyszywanie chazackich wzorów na tiulu i przybliży lokalną kulturę. Chętni będą mogli spróbować wyszywania zakładek na filcu. Dla najmłodszych przygotowane zostaną specjalne kolorowanki ze strojem ludowym.
 • godz. 18.00-22.00, Poznaj muzealny zwierzyniec – warsztaty dla dzieci Spotkajmy się na wystawie czasowej pt. „Zwierzęta duże i małe w malarstwie, grafice, rysunku ….”.Poznajmy muzealny zwierzyniec, a przy pomocy różnych technik plastycznych stwórzmy własnego pupila. Czekają na Was także zagadki i ciekawostki ze świata zwierząt. Miejsce: sala wystaw czasowych
 • godz. 19.00- 22.00, „Księga błazna – moralitet plebejski” – spektakl na dziedzińcu Muzealny dziedziniec posłuży jako scena dla spektaklu.Naszymi gośćmi będą członkowie Teatru Rozrywki Trójkąt, którzy – odwołując się do tradycji dawnych wędrownych artystów – zademonstrują jarmarczne widowisko, nasycone humorem i fantastyką. Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych. Miejsce: dziedziniec budynku głównego.
 • godz. 20.00- 21.00, Zwiedzanie lapidarium – zapomniane pomniki Tradycyjnie, po zmroku, wyposażeni w latarki, wyruszymy na nocny spacer po leszczyńskim lapidarium. Tym razem interesować nas będą niedawno odnalezione nagrobki. Jak się okazuje, skrywają one wiele tajemnic. Miejsce: przy budynku głównym, lapidarium przy kościele pw. św. Krzyża

   

Dawna synagoga, ul. Gabriela Narutowicza 31

 • godz. 18.00- 19.00, Koncert uczniów szkoły muzycznej w Lesznie. Jeśli lubisz muzykę klasyczną, specjalnie dla ciebie uczniowie i nauczyciele z leszczyńskiej szkoły muzycznej odegrają wyjątkowy koncert. Szykuj się na spotkanie z talentem.
 • godz. 19.00- 20.00,  Pożegnanie z Powstaniem Wielkopolskim To już ostatni moment na to, by zapoznać się z niezwykłą wystawą czasową, dotyczącą Powstania Wielkopolskiego. Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz do działań plastycznych w iście patriotycznym duchu.
 • godz. 21.00- 23.00, Gra Miejska Weź udział w grze miejskiej, którą Muzeum Okręgowe w Lesznie organizuje wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. Początek o godzinie 21.00 w holu Muzeum Okręgowego przy ul. Narutowicza 31. Zakończenie o 23.00 w Bibliotece Ratuszowej na Rynku. Miejsce: rejestracja w holu.
 • godz. 19.00- 19.30, Kulisy konserwacji Nasze muzeum posiada pracownię konserwacji, będącą swoistą „lecznicą” dla zabytków. Jeśli ciekawi Cię w jaki sposób pielęgnuje się dzieła sztuki, w Noc Muzeów będzie okazja przyjrzeć się temu z bliska, zaglądając do pracowni konserwatora wraz z przewodnikiem.
 • godz. 23.00- 23.45, Prezentacja filmu „Muzeum Utracone 2019” Jak co roku, w nocnej, kinowej atmosferze, zaprezentowany zostanie kolejny film z cyklu Muzeum Utracone. Celem projektu jest rozpowszechnianie wizerunku dzieł utraconych przy udziale atrakcyjnej filmowej formy. Tegoroczna edycja będzie jubileuszowa, w formie onirycznego teledysku podsumuje 10 lat działalności akcji.
 • godz. 18.00- 24.00, Ponadto, w obydwu budynkach także: Sprzedaż pamiątek i gadżetów Tylko w te noc, wszystkie muzealne wydawnictwa i gadżety dostępne za pół ceny.

Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5

 • godz. 18.00-24.00, zwiedzanie wystawy XVIII Łemkowskie Jeruzalem „PiekłoNiebo” wernisaż wystawy o godz. 18.00 Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego. Tytuł „PiekłoNiebo” ma w zamyśle odnieść się do częstej u wybitnych artystów dwoistości ich natury: ich skomplikowanych osobowości, trudnych charakterów i nierzadko dramatycznych przeżyć, jakich doświadczają. Traktując ją – ową naturę artysty – jako pewnego rodzaju ofiarę składaną przez nich podczas twórczych zmagań. Jest to również penetracja przestrzeni pomiędzy sacrum a profanum; badanie napięć, jakie powstają na ich styku. Wystawa wpisuje się w nasz wieloletni projekt przybliżania kultury i historii związanej z Łemkami szerokiej publiczności.

 • godz. 20.00, oprowadzanie po wystawie XVIII Łemkowskie Jeruzalem „PiekłoNiebo”

 • godz. 22.00, Amerykański film reklamowy. Sztuka i technika Ponad godzinny zestaw filmów reklamowych wyróżnionych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) - to unikalna opowieść o współczesnej Ameryce. Najwybitniejsi twórcy reklamy trafnie diagnozują przemiany społeczne oraz radości i obawy zwykłych ludzi. Na ekranie pojawiają się znani aktorzy i piosenkarze, wśród nich: Anthony Hopkins i Jay-Z. Za kamerą stanęli reżyserzy, których prace znamy z kina, na przykład Spike Lee. W programie znalazły się przeznaczone na rynek amerykański reklamy Tide, Samsunga, Monster.com, Wetransfer, Tile, Adidas, Nike, LA Original, Beats by Dre oraz Snickers. Jest znakomity film animowany, w formie komediowej wyjaśniający dzieciom, na czym polega pobyt w szpitalu. Niektóre prace wprost nawiązują do ważnych spraw społecznych: potrzeby tolerancji, walki z uzależnieniami. W filmach możemy znaleźć dużo niezwykłej grafiki, animacji, muzyki i prześledzić wyjątkową pracę z dźwiękiem. Zestaw jest efektem konkursu Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP), w którym reklamy oceniano w 41 kategoriach. Premiera pokazu odbyła się w czerwcu 2018 roku w Nowym Jorku. Organizator: Fundacja Młodego Kina. 

 • godz. 18.00-24.00 Sprzedaż wyrobów artystycznych, kiermasz wydawnictw. Możliwość zakupu dzieł sztuki z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, szkła artystycznego, unikatowej biżterii artystycznej.

Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1

 • godz. 18.00-24.00 zwiedzanie wystaw: Obszary – odbiór przy pomocy zmysłów To wystawa, przede wszystkim, dwóch przyjaciół z katedry, posługujących się wydawałoby się różnymi materiami - gliną i szkłem. Masa ceramiczna i szkło witrażowe jednak sporo łączy - żeby powstały potrzebne jest powietrze, woda, ziemia i ogień – cztery żywioły. Każdy z widzów znajdzie tu coś dla siebie, to ciekawe jak materia szkła i gliny wzajemnie się przenikają. Prace przedstawiają wąski wycinek zainteresowań artystów, a są one szerokie, poczynając od obserwacji i fascynacji ciałem człowieka, przez intymną obserwację otaczającej nas rzeczywistości po metafizyczną abstrakcję. Widz może znaleźć swoją własną niepowtarzalną historię w oglądanych dziełach twórców. Na wystawie możemy zobaczyć prace i realizacje pracowników Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła. Pracownicy katedry: Henryk Stoksik, Kazimierz Pawlak, Michał Matuszczyk, Marcin Czeski, Maria Gąsior, Katarzyna Wantuch-Jarkiewicz, Łukasz Karkoszka, Piotr Romiński, Ewa Łukaszewicz-Jedrzejewska, Zbigniew Burski, Paweł Rzeźnik, Katarzyna Czaja-Arkabus, Marta Proksz, Monika Czarnecka, Maciej Zaborski Conservatio artis Konserwator dzieł sztuki musi być artystą. Artysta konserwator, znakomitym rzemieślnikiem. Student w trakcie 6 lat kształcenia poznaje tajniki warsztatu z zakresu ceramiki, szkła oraz witrażu. Zdobywa wiedzę artystyczną humanistyczną i przyrodniczą, co daje niezwykłe możliwości kształtowania osobowości. Wiedza, którą posiądzie przekłada się z czasem na doświadczenie zawodowe. Na wystawie możemy zobaczyć obiekty, które powstały w trakcie zajęć dydaktycznych, zobaczymy pastisze i kopie naczyń archeologicznych, witraże artystyczne, jak i kopie witraży zabytkowych oraz prace ze szkła. Nie zabraknie tez obiektów po konserwacji i restauracji. Prezentowane obiekty zabierają widza w świat odległy, który znamy zazwyczaj z historii, tutaj możemy go dotknąć i zobaczyć z bliska. W wystawie m.in. biorą udział studenci i absolwenci: Anna Geisler, Agata Chaberska, Katarzyna Miściur, Natalia Kowalczuk, Natalia Dzidowska, Karolina Kamińska, Sylwia Zabłocka, Weronika Wiertel, Anna Kowalczyk, Karolina Alicja Duda, Pola Birger, Anna Kowalczyk, Aleksander Strzelecki, Sara Gumulak, Kordian Chromik, Aleksandra Siwiorek, Rafał Romiński, Martyna Sienkiewicz, Paulina Kobiela, Adrian Francuziak, Patrycja Smolarczyk, Olga Kaczorowska, Magdalena Ziółkowska, Gabriela Maczuga

 • godz. 18.00-21.00 Warsztat plastyczny Warsztat tworzenia witrażu „Witraż średniowieczny – cięcie żelazkiem krzywym” Prowadzący: Marcin Czeski

 • godz. 18.00-21.00, teren przed wejściem do Ratusza/ Warsztat plastyczny: Wypał w piecu mini – raku, pokaz odlewania form z mas lejnych (np. filiżanek). Prowadzący: Piotr Romiński oraz studenci.

 • godz. 21.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawach: Conservatio artis Obszary - odbiór przy pomocy zmysłów 

MPWiK, ul. Lipowa 76A w Lesznie

 •  godz. 19.00- 22.00, Zwiedzanie Muzeum Wodociągów.

 

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-05-17 13:40:07
0 Koszyk