Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności kultura 04 września 2019

Miasto barokowych wrażeń

W ramach festiwalu Leszno Barok Plus gdański Teatr Snów zaprezentował na Nowym Rynku spektakl pt. „Remus”

Za nami piąta edycja festiwalu Leszno Barok Plus. Podobnie jak w poprzednich latach, publiczność może czuć się w pełni usatysfakcjonowana. Przygotowano mnóstwo wydarzeń, w różnych miejscach, także w plenerze. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 2015 r. - Leszno Barok Plus pojawia się z muzyką w różnych zakątkach miasta. Głównie – na Starówce, gdzie wciąż żywe i piękne są ślady barokowej historii Leszna. Gościmy wielu niezwykłych i utalentowanych artystów. Wszystkim z nich przyświeca jedna idea: dać ludziom piękno i radość z przeżycia chwil, których się nie zapomina! - to tylko wyimek z informacji o wydarzeniu, które z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi.

Na inaugurację festiwalu, w kościele ewangelickim przy ul. Paderewskiego, wystąpiła czeska skrzypaczka Olga Šroubková. Sporą część wydarzeń zorganizowano w Teatrze Miejskim w Lesznie, gdzie publiczność miała okazję podziwiać m.in. pianistów Lukasa Geniušasa oraz Antona Batagova. Na Nowym Rynku gdański Teatr Snów zaprezentował spektakl pt. „Remus”. Mimo wieczorowej pory mnóstwo osób zdecydowało się skorzystać z zaproszenia na to widowisko. W projekcie „Zaśpiewać Brechta” na scenie zaprezentowali się Hanna Śleszyńska oraz Bartosz Bandura. W Miejskim Ośrodku Kultury wystąpiła Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal. Na finał festiwalu przygotowano projekt pt. „Haendel XXI”. Na deskach Teatru Miejskiego wystąpili: Julia Sawicka, Michał Sławecki oraz Nikola Kołodziejczyk. To tylko część tegorocznych festiwalowych przedsięwzięć.

Organizatorem festiwalu jest Miasto Leszno. Wstęp na  wszystkie wydarzenia, które rozłożono w czasie od 25 sierpnia do 1 września, był bezpłat­ny. Z zaproszenia skorzystało wielu leszczyniaków, jak również gości spoza miasta. Wiele osób podkreśla, że leszczyński festiwal barokowy już na stałe zagościł w ich kalendarzu i nie wyobrażają sobie drugiej połowy wakacji bez tej imprezy.

 

Autor: Anna Maćkowiak, mackowiak@panoramaleszczynska.pl; Fot. anna maćkowiak

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-09-05 14:55:17
0 Koszyk