Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności sport 16 stycznia 2020

Francusko-polskie bule

Zdjęcie, Francusko-polskie bule

W dniach 9-14 stycznia br. delegacja leszczyńskiego Klubu Petanque Leszczynko gościła w zaprzyjaźnionym z Lesznem francuskim mieście Montlucon.

Głównym organizatorem pobytu zawodników grających w boule był Komitet Zarządzający Stowarzyszenia Francja-Polska na czele z bardzo zasłużonym i oddanym sprawom współpracy z Lesznem, Prezesem Edwardem Doleckim. Spotkania z przedstawicielami miejscowej Polonii były wzruszające i bardzo sympatyczne. Nasza delegacja została niezwykle serdecznie przyjęta przez przyjaciół z Francji. Program wizyty był bardzo bogaty w akcenty sportowe, turystyczne oraz kulturalne i edukacyjne.

6 zawodników Klubu z Leszna uczestniczyło w dwóch halowych turniejach Grand Prix w dubletach i tripletach. Organizatorem turniejów w Montlucon był miejscowy klub „Petanque des Marais” dysponujący największym w Europie krytym obiektem do gry w boule (4848 m kw.). W obu turniejach wzięło udział ponad 630 zawodników, w tym Patron Hali - światowa sława petanque, najbardziej utytułowany zawodnik wszechczasów - Christian Fazzino, który te zawody wygrał. Rywalizacja sportowa z tego typu graczami oraz poznanie systemu organizacji turniejów na taką skalę była wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników wyjazdu. Tym bardziej cieszy postawa naszych zawodników. Dublet w składzie Georges Burtin i Krystian Maćkowiak, nie tylko przebrnął z powodzeniem eliminacje grupowe, ale w fazie play off dotarli aż do półfinału B, gdzie minimalnie lepsi od nich byli przyszli zwycięzcy tej grupy.

Przez cały pobyt w Montlucon naszej ekipie towarzyszył Prezes Edward Dolecki oraz zastępca Mera ds. współpracy z zagranicą Jean-Charles Schill. W niedzielę, 12.01.br leszczyńska delegacja została podjęta na uroczystym toaście w Ratuszu przez Mera Muntlucon  Frederica Laporte, gdzie m.in. podsumowano dotychczasową współpracę między partnerskimi miastami. Pan Mer bardzo pozytywnie odnosił się do dotychczasowej jak i dalszej współpracy między Lesznem a Montlucon.

Ostatniego dnia wizyty zapoznano się z historią tego pięknego miasta, średniowiecznymi zabytkami oraz niezwykle oryginalnym Muzeum Muzyki Popularnej.

Na pożegnalnej kolacji Prezes Klubu Petanque Leszczynko Romuald Ratajczak oficjalnie przekazał zaproszenie prezesowi Klubu Petanque des Maris Andre Segreta do udziału ekipy bulonistów z Montlucon w turniejach organizowanych w Lesznie. Zaproszenie zostało przyjęte i zadeklarowano stałą współpracę między klubam, co m.in. ma zaowocować przyjazdem do Leszna mistrza Christiano Fazzino w 2021 roku.

Tekst i fot.: Krystian Maćkowiak

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-01-16 13:25:53
0 Koszyk