Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 13 września 2017

Wielkie święto organizacji pozarządowych

- To będzie wielkie święto organizacji pozarządowych, instytucji i placówek działających w mieście - podkreśla prezydent Łukasz Borowiak, który zaangażował się w Aktywne Obywatelskie Leszno.

Trzecia edycja Aktywnego Obywatelskiego Leszna potrwa od 16 do 24 września. Akcję zainauguruje Festyn Organizacji Pozarządowych, leszczyńskich instytucji oraz firm zaangażowanych społecznie.

- Na festynie zaprezentuje się prawie 180 wystawców. Szykują atrakcje dla dorosłych, młodzieży i dzieci - zachwala Anna Szymańska, pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Festyn odbędzie się w sobotę, 16 września się przy Stadionie im. Alfreda Smoczyka w godzinach od 11:00 do 16:00. Przy stadionie powstanie 12 stref. Każda poświęcona będzie czemu innemu. Będą strefy dla dzieci, aktywnego życia, edukacyjna, kultury i sztuki, ekologiczna, motoryzacyjna, mundurowa, lotnicza, zdrowia, społecznościowa, samorządowa i biznesu.

Wśród atrakcji m.in. Dzień Otwartych Koszar, prezentacja sprzętu wojskowego oraz zwiedzanie Sali Tradycji. Ponadto wystawa replik i sprzętu do ASG, wystawa umundurowania i uzbrojenia wojsk powstańczych i wojsk 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich z okresu 1918-1919, pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego, motoryzacyjnego, prezentacja tresury psów policyjnych, samoobrony oraz musztry.

Spółki miejskie zaprezentują sprzęt specjalistyczny m.in. śmieciarkę, zadymiarkę, zamiatarkę, odkurzacz uliczny oraz kamerę do inspekcji kanalizacji oraz samochód wielofunkcyjny. Ciekawie zapowiada się survivalowa gra terenowa, w której będzie można się sprawdzić w kilkudziesięciu konkurencjach.

Poza tym zorganizowane zostanie Przedszkole pod Chmurką, w którym będą m.in. zabawy logopedyczne, ruchowe i zręcznościowe. Przedszkolaki z różnych placówek, uczniowie oraz przedstawiciele organizacji pokażą się w występach artystycznych.

Na festynie skorzystać będzie można z bezpłatnych badań w zakresie profilaktyki zdrowia m.in. badań densytometrycznych w kierunku rozpoznania osteoporozy.

Będzie też coś dla miłośników teatru. Odbędzie się spotkanie z aktorami, warsztaty aktorskie oraz pokaz kostiumów teatralnych. Będą liczne pokazy i turnieje sportowe oraz spotkania ze sportowcami. Jak to na każdym festynie nie zabraknie dmuchanych zamków, z których dzieci będą mogły korzystać bezpłatnie.

Podczas festynu zorganizowane zostaną również Indywidualne Mistrzostwa Polski Żaków w speedrowerze, Otwarte Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi oraz I Turniej Grand Prix zespołów 6-osobowych w piłkę nożną. Prowadzone będą liczne konkursy i zabawy.

Co warte podkreślenia, dojazd na imprezę możliwy będzie bezpłatnym autobusem.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej kawy i herbaty, przekąsek zdrowotnych, proteinowych i bezglutenowych, wydawana będzie również grochówka wojskowa.

Mieszkańcy mają zaproszenie do ratusza na Obywatelski Poniedziałek, 18 września. Do dyspozycji mieszkańców będą Prezydent oraz Radca Prawny, Miejski Konserwator Zabytków, Miejski Rzecznik Praw Konsumentów, Pełnomocnik ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Dyrektor i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Obywatelski Poniedziałek odbędzie się w ratuszu. Potrwa w godz. 9-15.

We wtorek, 19 września prezydent Łukasz Borowiak zostanie wolontariuszem.

- Zainteresowanie organizacji pozarządowych „zatrudnieniem” prezydenta przeszło nasze oczekiwania. Bardzo szybko musieliśmy zamknąć listę, bo gdyby przyjąć wszystkie zgłoszenia, prezydentowi nie starczyłoby dnia, by wywiązać się ze wszystkich obowiązków wolontariusza - tłumaczy A. Szymańska.

We wtorek 19 września o godz. 16.30 Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zaprasza do sali w Ratuszu na prezentację i konsultacje społeczne „Strategii rozwiązywania Problemów Społecznych dla miasta Leszna”.

W ramach Aktywnego Obywatelskiego Leszna od 17 do 24 września odbędą się Dni Otwarte w organizacjach pozarządowych - fundacjach, stowarzyszeniach, klubach sportowych, spółdzielniach socjalnych, instytucjach, klubach działających przy spółdzielniach mieszkaniowych oraz firmach zaangażowanych społecznie.

Autor: jrs

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-09-13 08:54:00
0 Koszyk