pl gb de fr

Poniedziałek, 30 Listopada 2015, Imieniny obchodzą:

nk

START / Nasze miasto / Dbaj o miasto / Segregacja odpadów

Segregacja odpadów

Segregacja odpadów – po co i w jaki sposób.

Każdy mieszkaniec Leszna produkuje w ciągu roku blisko 300 kg śmieci. W przypadku przeciętnej 4-ro osobowej rodziny rocznie to już ponad tona. Większość ludzi nie zastanawia się, co się z nimi dzieje po ich wrzuceniu do kubła czy kontenera, a warto wiedzieć, że w przypadku ponad 60-cio tysięcznego miasta, jakim jest Leszno, tylko w ciągu roku powstałaby ogromna góra odpadów, z którą coś trzeba zrobić. Pewnie każdy miał okazję przechodzić czy przejeżdżać w pobliżu miejsc, gdzie są składowane śmieci. O takim miejscu nawet przed jego zobaczeniem informował nas mało przyjemny zapach. W naszym przypadku dotychczas miejscem takim była Trzebania, do której wywożono śmieci z Leszna. Gdyby ograniczyć się tylko do prostego sypania śmieci „na kupę” z czasem największą i najwyższą górą w okolicach miasta byłaby góra śmieci.

Można temu zaradzić, tak jak to zrobiło miasto Leszno i 17 sąsiednich gmin, budując w Trzebani nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów (odpadów, bo tak fachowo należy nazywać śmieci), gdzie wszystkie przywiezione śmieci są przetwarzane w celu odzyskania z tego, co mieszkańcy wyrzucają, rzeczy, które można jeszcze wykorzystać. Okazuje się, że 90% wyrzuconych przez nas śmieci można wykorzystać do różnych celów, są to tzw. surowce wtórne, takie jak plastik (butelki po napojach, folie opakowaniowe, torebki foliowe, kubeczki po jogurtach itd.), szkło (słoiki, butelki), papier (gazety, czasopisma, kartony, torby papierowe itp.). Największa część śmieci to bioodpady – inaczej frakcja organiczna – czyli wszystkie resztki po posiłkach, obierki ziemniaczane, liście warzyw, fusy itd. Na każdy z wytworzonych odpadów znajdzie się nabywca, który w dalszej obróbce wykona z nich różne rzeczy (nowe opakowania plastikowe i szklane, kartony, papier toaletowy, a z części organicznej naturalny nawóz lub biogaz, którym można ogrzać budynki lub wyprodukować energię elektryczną.

Jednakże nawet najnowocześniejsze maszyny i urządzenia (a takie posiadamy w naszym Zakładzie w Trzebani) nie poradzą sobie z odzyskaniem zawartych w śmieciach surowców wtórnych bez pomocy mieszkańców. Oczywiście maszyny potrafią wszystkie odpady wysegregować ze zmieszanych odpadów, jednakże uzyskany w ten sposób surowiec jest dużo gorszej jakości, niż posegregowany przez mieszkańców w momencie jego wytworzenia, czyli w trakcie tzw. „segregacji u źródła”, co przekłada się na jego cenę sprzedaży. Czysta folia czy czysty papier można sprzedać kilkakrotnie drożej, niż wyciągnięty spośród innych odpadów. W skrajnym przypadku wyselekcjonowane ze zmieszanych odpadów surowce wtórne nie znajdują nabywcy i wylądują na składowisku, co spowoduje, że nie będzie z nich żadnego pożytku, a ponadto zajmują miejsce i skrócą czas korzystania z miejsca na składowisku odpadów, przeznaczone na odpady, z którymi rzeczywiście nie da się już nic zrobić.

Najlepszym sposobem na uzyskanie odpadów, które można następnie z powodzeniem zagospodarować, jest segregacja „u źródła”.

W obowiązującym na terenie Leszna „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Leszna”- jest to akt prawa miejscowego, obowiązujący w praktyce wszystkich mieszkańców”, zawarto obowiązek segregowania odpadów na min. 4 frakcje tj. na papier i makulaturę, plastik, szkło białe i szkło kolorowe. W celu wykonania tego obowiązku na terenie miasta postawiono kilkaset pojemników na wyselekcjonowane odpady. Zostały one tak ustawione, aby żaden mieszkaniec budynku, w którym jest kilka lub kilkanaście mieszkań (bloki, kamienice) nie miał do nich dalej niż 200 m. Nieco inaczej jest na osiedlach, gdzie przeważa zabudowa domków jednorodzinnych, tam każdy właściciel (pod warunkiem podpisania umowy z firmą wywozową) dostaje worki, do których może wrzucać surowce wtórne, odbierane następnie przez firmę wywozową. Istotne jest, że nie jest pobierana opłata za odbiór surowców wtórnych.

Niektórym może się wydawać, że segregowanie jest pewną uciążliwością, jednakże korzyści, jakie z tego tytułu uzyskują mieszkańcy są niebagatelne.

Surowce wtórne, a szczególnie plastikowe butelki, kartony czy szkło wrzucone do stojących przy naszych domach kubłów czy kontenerów, szybko je zapełnią. Firma wywozowa, z którą mamy podpisaną umowę, oczywiście je wywiezie, ale za każde opróżnienie kosza musimy jej zapłacić.

Segregacja spowoduje, że pojemniki będą rzadziej wywożone, co w konsekwencji zmniejszy nasze koszty za odbiór i wywóz śmieci.

Wysegregowane przez mieszkańców surowce wtórne są bardzo dobrej jakości, szybko znajdują nabywców, za wysoką w porównaniu z „brudnymi” cenę. Przychody uzyskane z ich sprzedaży, firma zajmująca się odbiorem odpadów, przeznacza na wydatki związane ze swoją działalnością, co skutkuje, że cena usługi za odbiór śmieci od mieszkańców może być niższa.

Sprzedaż odpadów, które można wykorzystać powoduje, że nie trafiają one na składowisko, a więc będzie one wolniej zapełniane, co pozwoli odłożyć koszt wybudowania nowej kwatery (miejsce składowania resztek) na później, a w efekcie końcowym pozwoli na stosowanie niższej ceny za wywóz śmieci, gdyż wszystkie koszty funkcjonowania Zakładu Zagospodarowania Odpadów (w tym na budowę nowej kwatery) ponoszone są ze sprzedaży usług odbioru odpadów.

Nie należy również pominąć korzyści, których nie da się dokładnie wyliczyć w pieniądzu a które są bardzo istotne. Chodzi o ochronę środowiska. Wyprodukowanie nowej butelki szklanej czy plastikowej, papieru czy reklamówki itd. z surowców wtórnych nie tylko jest tańsze, ale przede wszystkim nie potrzeba nowych surowców do ich wyprodukowania np. ropy naftowej, węgla, drzew. Zużycie energii elektrycznej i cieplnej jest dużo niższe. Tym samym do atmosfery dostaje się mniej dwutlenku węgla, pyłów i innych szkodliwych substancji, a my możemy żyć w bardziej przyjaznym środowisku.

udostępnij na FB
opublikował: Ewelina Lichaj kontakt: elichaj@leszno.pl ostatnia zmiana: 2015-10-07 12:43:03

Regulamin komentowania w serwisie www.leszno.pl

  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenia do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe, są niezgodne z zasadami współżycia społecznego lub promują własne strony internetowe, produkty itp.
  • Redakcja portalu prosi o unikanie pisania komentarzy w całości WIELKIMI LITERAMI.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do ostatecznego słowa w interpretacji tego regulaminu