Radni pytali

Dodano 2016-05-06 09:54:55 Interpelacje radnych złożone na sesji Rady Miejskiej Leszna 28 kwietnia.

Kurtyna wodna na rynku

Stefania Ratajczak z PiS prosiła o zakup kurtyny wodnej na rynek. Kurtyna wytwarza mgiełkę wodną, która chłodzi przechodniów w upalne dni. Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji montowało latem na rynku urządzenie tryskające wodą, przez co jej zużycie jest dużo większe niż w przypadku kurtyny.

Rafał Zalesiński, prezes MPWiK, miał dobre wiadomości – kurtyna wodna zostanie zakupiona i najpewniej już tego lata pojawi się koło ratusza.

Zaniedbany rów

Radna Ratajczak interweniowała w sprawie zaniedbanego rowu melioracyjnego w okolicy osiedla Wieniawa.

Marian Bartkowiak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska wyjaśniał, że rów znajduje się pod opieką Rejonowego Związku Spółek Wodnych i będzie czyszczony na przełomie maja i czerwca. Do tego czasu z rowu usunięte będą śmieci. Zbiorą je osoby skazane, które wykonują prace pod nadzorem Straży Miejskiej.

Studzienki na ścieżce rowerowej

Radna Ratajczak ponownie prosiła o wymianę pokryw studzienek znajdujących się na ścieżce pieszo-rowerowej od kościoła św. Antoniego do Ronda Antoniny.

Dominik Kaźmierczak, kierownik Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji zapewniał, że naprawy pokryw będą wykonane.

Place zabaw

Radna Ratajczak dopytywała także o przeglądy placów zabaw w mieście.

M. Bartkowiak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska odpowiadał, że przeglądy odbyły się w kwietniu. Skontrolowano 14 placów zabaw. Większość z nich została dopuszczona do dalszego użytkowania, na niektórych konieczne będą drobne naprawy, np. malowanie. Jeden plac zabaw – przy ul. Grodzkiej – został wyłączony z użytkowania i nadaje się do generalnego remontu.

Ponieważ radna pytała także o to, czy na placach są urządzenia dla dzieci niepełnosprawnych, naczelnik mówił, że trzy place są wyposażone w takie elementy. Są to place: w Parku Jonstona, Parku 1000-lecia oraz w Gronowie.

Defibrylatory dla urzędu

Radna PiS mówiła też o konieczności zakupu automatycznych defibrylatorów do budynków Urzędu Miasta. Urządzenia te służą do przywracania akcji serca osobie, która straciła przytomność.

Maciej Dziamski, sekretarz miasta, podziękował radnej za troskę o zdrowie i życie osób przychodzących do urzędu. Zapewnił, że zgłoszona przez nią propozycja będzie analizowana. Koszt zakupu urządzeń do sześciu budynków Urzędu Miasta wyniesie około 40.000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty przeszkolenia pracowników. Być może lepiej będzie kupić przenośny defibrylator dla Straży Miejskiej.

Ul. Wita Stwosza

Kazimierz Jęcz z PiS pytał, czy w tym roku możliwe będzie utwardzenie ul. Wita Stwosza z tzw. wolnych środków.

Dominik Kaźmierczak, kierownik Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji odpowiadał, że budowa ulicy w tym roku jest mało prawdopodobna. Jest za to propozycja, aby postawić oświetlenie drogi i być może wykonać projekt jej utwardzenia. Ostatecznie jednak to radni będą o tym decydować, bo to oni w maju będą dzielić tzw. wolne środki, czyli pieniądze, które zostały po rozliczeniu budżetu w roku 2015.

Wjazd na parking

Krystian Maćkowiak z PO apelował o pilną naprawę drogi wjazdowej na parking przy Przedszkolu Sióstr Elżbietanek przy ul. Mickiewicza. Po remoncie ulicy miejsce zostało wyłożone korą asfaltową, w której porobiły się nierówności.

D. Kaźmierczak, kierownik MZDiI zapewnił, że droga zostanie naprawiona i co jakiś czas będzie sprawdzana, czy wymaga kolejnych robót.

Zmiana organizacji ruchu

Bernardyna Kaźmierczak z Lewicy zaproponowała, aby miasto razem z gminą Święciechowa zmieniły organizację ruchu na skrzyżowaniach ul. Żniwnej i Pilotów.

Kierownik Kaźmierczak tłumaczył, że sprawą zajmie się Komisja Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu.

Oświetlenie na Zatorzu

Radna Kaźmierczak prosiła również o zamontowanie oświetlenia na ulicach położonych od ul. Podkowińskiego w stronę Święciechowy.

Kierownik MZDiI wyjaśniał, że w tym roku planowane jest oświetlenie ul. Wita Stwosza, a w kolejnych latach pozostałych ulic. Projekt inwestycji jest wykonany, ale problem dotyczy nieuregulowanej własności gruntów.

Oświetlenie pasów

Barbara Mroczkowska z PO prosiła o zamontowanie oświetlenia na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Towarowej. Przejście prowadzi do tunelu pod torami kolejowymi.

D. Kaźmierczak, kierownik MZDiI wyjaśniał, że konieczna jest tutaj współpraca Urzędu Miasta, PKP oraz firmy Enea Oświetlenie.

– Będziemy wspólnie analizować, czy są możliwości techniczne budowy oświetlenia tego miejsca, o którym mówi pani radna – dodał.

Studzienki do naprawy

Jarosław Zielonka z PO zgłaszał uszkodzenia studzienek kanalizacyjnych na ul. Przemysłowej oraz Mirosławskiego.

D. Kaźmierczak, kierownik MZDiI zapowiedział szybkie naprawy.

Pojemniki na odpady

Radny Zielonka pytał, czy jest możliwość zmiany usytuowania pojemników na odpady przy ul. Jagiełły 8. Są tam trzy bloki, a ich mieszkańcy skarżą się, że kontenery są za blisko budynków.

Marian Bartkowiak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, tłumaczył, że o tym, gdzie stoją pojemniki, decyduje właściciel nieruchomości i sygnał od mieszkańców zostanie mu przekazany.

 

Autor: lm