Katarzyna Majak "Kobiety Mocy" - wystawa w Galerii MBWA Leszno

Dodano 2017-07-03 10:16:52

Miejsce: Galeria MBWA
Data rozpoczęcia: 2017-07-27 18:00
Data zakończenia: 2017-09-14 20:00

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Autorka zapraszają na wystawę: KATARZYNA MAJAK „KOBIETY MOCY”

wernisaż wystawy:
27.07.2017 r. /czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 14.09.2017 r.
wstęp wolny

„KOBIETY MOCY" to cykl ponad 20 portretów i rozmów z kobietami mieszkających we współczesnej Polsce, praktykującymi alternatywne formy duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, szeptuchy, wizjonerki, wiedźmy, przewodniczki duchowe oraz artystki.
Ich działalność można by określić jako "wiedźmowanie", czyli posługiwanie się wiedzą czerpaną z kontaktu z naturą, z poznania intuicyjnego i opartą na wierze w moc rytualnych praktyk i przedmiotów. Sportretowane kobiety reprezentują różne nurty pogańskiej duchowości jak Wicca, czy rodzimowierstwo słowiańskie, a także własne autorskie systemy duchowości. Wiedzę zdobywają od nauczycieli i przewodników/przewodniczek duchowych np. z Nowej Zelandii, czy od Indian północnoamerykańskich czy szamanów peruwiańskich. Nawiązują również do tradycji słowiańskiej i szamanizmu azjatyckiego. Wspólnym mianownikiem ich wierzeń i przekonań jest podkreślanie wagi związku człowieka z naturą, której uosobieniem jest mityczna władczyni – Matka Ziemia. Kobiety Mocy ukazane są w reprezentacyjnych, rytualnych strojach ozdobionych biżuterią mającą znaczenie magiczne, niektóre przedstawione są z atrybutami w dłoniach: piórami, kamieniami, muszlami, bębnem szamańskim, ziołami, mieczem, sierpem, magicznymi figurkami i innymi przedmiotami przypominającymi insygnia królewskie. Katarzyna Majak spotykała się z kolejnymi kobietami (w wieku od trzydziestego do niespełna dziewięćdziesiątego roku życia) wyróżniającymi się działalnością i osobowością w środowiskach pogan lub chrześcijan prawosławnych, wśród których przetrwały starosłowiańskie tradycje. Prowadziła z nimi rozmowy, które spisała, by wraz z portretami mogły z czasem trafić do rąk czytelników w postaci książki. Przeznaczeniem portretów jest jednak przede wszystkim ekspozycja w galeriach sztuki i spotkanie twarzą w twarz z widzem.
(Agnieszka Żechowska)

Katarzyna Majak – od kilku bada duchowość kobiecą poza głównymi religiami monoteistycznymi w Polsce i buduje społeczność wokół projektu Kobiety Mocy.  Pracuje także nad książką, która zawierać będzie wywiady i fotografie bohaterek projektu. Zajmuje się pracą z kobietami i zgłębia praktyki dla kobiet z różnych przekazów. Intensywnie podróżuje (ostatnio pomiędzy ośrodkami OSHO a Rosją) by zgłębiać nauki OSHO z jednej strony, z drugiej zaś wiedzę dotyczącą naszych korzeni. Przez ponad 10 lat kojarzona głównie jako artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła także filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu.