Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności kultura 17 października 2017

XIX Leszczyński Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego

Zdjęcie,  XIX Leszczyński Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego

Już wkrótce, 19-23 października 2017 roku Ten Festiwal ma już długą tradycję, a ponadto - jest pierwszym z muzycznych festiwali, organizowanych w Lesznie. Od początku patronuje mu jedyny kompozytor światowego formatu związany z naszym miastem i powiatem leszczyńskim – Roman Maciejewski, autor monumentalnego Missa pro defunctis – Requiem, mazurków i tylu innych utworów, z których większość mogli usłyszeć uczestnicy dotychczasowych festiwali. Wykonywali je artyści z różnych stron Polski i nie tylko z kraju. W tym roku po raz dziewiętnasty organizatorzy tego muzycznego wydarzenia zapraszają na koncerty festiwalowe, a będzie ich aż pięć. Podobnie jak w latach minionych przewijał się będzie podczas nich wątek nazwany przez organizatorów „kariery muzyczne Wielkopolan”.

Festiwalowe wydarzenia zapoczątkuje 19 października Wieczór Romana Maciejewskiego w ratuszu leszczyńskim. Wystąpi Trio Stroikowe Zamku w Rokosowie (P. Majdanik, L. Adamiak, L. Marszałek, J. Bujak, M. Schulz) w urozmaiconym programie, na który złożą się zarówno utwory klasyczne, jak i standardy muzyki rozrywkowej. Zabrzmią Pieśni Bilitis i mazurki patrona Festiwalu. Podczas koncertu zaprezentuje swe umiejętności pianistyczne Jakub Chwastyniak, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego. Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne promuje bowiem młodych wykonawców.

Na drugi wieczór, zatytułowany Przeboje Różnych Epok wybierzemy się w piątek, 20 października, do Audytorium Maximum leszczyńskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, aby smakować występ znanego i lubianego przez publiczność polską i zagraniczną poznańskiego zespołu Affabre Concinui ( R. Hylla, L. Marciniak, P. Czekała, P. Lewandowski, P. Dziurla, A. Hoffman). W programie znajdą się utwory powstałe w okresie od wieku XVI do XXI, m. in. Chopina, Moniuszki, Rossiniego, Bacha, Vivaldiego.

W sobotni wieczór, 21 października, w auli Comeniana Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Koncert Fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina grać będzie młoda, utalentowana, laureatka wielu konkursów, pianistka Zofia Dynak. Wystąpi też Kwartet smyczkowy (J. Trzaska, D. Karkulowska, G. Biel, A. Rodak). Usłyszymy również mazurki F. Chopina i R. Maciejewskiego.

W niedzielny wieczór, 22 października, organizatorzy zapraszają do Miejskiego Ośrodka Kultury. Zespół Maciej Fortuna Słowiański wykona Koncert w Wulkanie. Będzie to połączenie koncertu polskiej muzyki etnicznej z projekcją filmu zrealizowanego we wnętrzu wulkanu w Islandii, a będącego zapisem koncertu wykonanego pod ziemią przez Macieja Fortunę i towarzyszących mu muzyków. Maciej Fortuna, znakomity trębacz, kompozytor jazzowy, producent muzyczny, wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu pochodzi z Krzycka Wielkiego w powiecie leszczyńskim.

Piąty wieczór festiwalowy w sali MOK-u w poniedziałek, 23 października, przyniesie tak lubiany i oczekiwany przez publiczność Leszczyńskich Festiwali im. R. Maciejewskiego Turniej Tenorów. Tym razem zaśpiewająz towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyr. Agnieszki Nagórki: Jingxing Tan, D.W. Płaczkowski, S. Smulczyński, H. Stolarski, M. Szymański. Usłyszymy znów znane i lubiane arie i duety.

Wszystkie koncerty rozpoczną się o godz. 18. Poprowadzi je dyrektor Sławomir Pietras.

Aby wziąć udział w wydarzeniach festiwalowych, wystarczy wykupić cegiełki na rzecz Leszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Romana Maciejewskiego, głównego organizatora Festiwalu, na dwa wieczory – występ Affabre Concinui i Turniej Tenorów – i następnie wziąć wejściówki w jednym z miejsc, określonych na plakatach rozwieszonych w mieście.

Organizatorzy – Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne im. R. Maciejewskiego, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Wyższa Szkoła Humanistyczna gorąco zapraszają, zarówno wierną publiczność festiwalową, jak i wszystkich kochających muzykę i artystyczną atmosferę koncertów.

 Różnorodność i bogactwo programów poszczególnych wieczorów, dobór utworów i mistrzostwo ich wykonawców na pewno spełnią oczekiwania gości, którzy zechcą się wybrać na XIX Leszczyński Festiwal im. Romana Maciejewskiego.

 Autor: JMH

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-10-17 14:45:36
0 Koszyk