pl gb de fr

Niedziela, 29 Listopada 2015, Imieniny obchodzą:

nk

START / Aktualności www.leszno.pl / Ile będziemy płacić za śmieci

Ile będziemy płacić za śmieci

W całym kraju trwa teraz dyskusja na temat cen, jakie od lipca będziemy płacić za wywóz śmieci. Głośno jest o tym, że mają być one znacznie wyższe niż obecnie. Jak będzie w Lesznie i osiemnastu okolicznych gminach? Tego wciąż nie wiadomo.

Latem wchodzą w życie przepisy dotyczące odbioru śmieci. Teraz to gmina przejmuje wszystkie odpady wyprodukowane przez mieszkańców i ona musi zająć się ich wywozem. Druga zmiana – dobra – jest taka, że mieszkańcy będą mogli oddać wszystkie śmieci, jakie mają na posesji, a nie tylko te, które mieszczą się do kontenera i za które już zapłacili.

Leszno oraz 18 innych gmin – Bojanowo, Gostyń, Jutrosin, Krobia, Krzemieniewo, Krzywiń, Lipno, Miejska Górka, Osieczna, Pakosław, Pępowo, Pogorzela, Poniec, Rawicz, Rydzyna, Śmigiel, Święciechowa i Wijewo – postanowiły z problemem śmieci zmierzyć się razem. Samorządy zawiązały Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. We wtorek po raz pierwszy odbyło się zgromadzenie związku. Należą do niego przedstawiciele wszystkich gmin, głównie burmistrzowie i wójtowie. Gdyby przełożyć związek na samorząd, to zgromadzenie pełni rolę rady gminy. Przewodniczącym zgromadzenia został burmistrz Rawicza Tadeusz Pawłowski, a zastępcą burmistrz Gostynia Jan Kulak. Wybrano też szefa zarządu związku. Został nim Eugeniusz Karpiński, dotychczasowy naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna. W skład zarządu wszedł również między innymi Jan Wojciechowski, wiceprezydent Leszna. Zarząd będzie wykonywał uchwały zgromadzenia.

Najważniejszą decyzją, jaka stoi przed zgromadzeniem, będzie ustalenie cen za wywóz śmieci. Zapadnie ona najpewniej na początku roku 2013. Już wiadomo, że samorządowcy należący do leszczyńskiego związku opowiadają się raczej za tym, aby opłaty były uzależnione od liczby mieszkańców mieszkania czy posesji.

Do tej pory gminy, które wybrały taki wariant, przyjmowały stawki od 6 do 18 złotych za osobę. Różnica jest więc bardzo duża. Musimy rozważnie podjąć tę decyzję, dobrze ją przekalkulować – mówi Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Wiadomo, że stawka, jaką przyjmie związek, będzie taka sama dla wszystkich gmin, a więc dla mieszkańców dużego Leszna, ale też małego Wijewa.

Niebawem wszyscy mieszkańcy 19 gmin należących do związku dostaną do domów deklaracje, które trzeba będzie wypełnić. Tam będą musieli wpisać między innymi ile osób mieszka pod danym adresem. Dane te będą sprawdzane przez urzędników pracujących w związku.

Szkoły, szpitale i inne instytucje będą płacić za śmieci od liczby pojemników.

Druga decyzja, jaka stoi przed związkiem, to wybór firm, które będą odbierać śmieci. Wyłonione zostaną one w przetargu. Jedno jest pewne, wszystkie odpady z 19 gmin będą trafiać do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani.

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego będzie miał swoją siedzibę w Lesznie. Dokładnego adresu na razie nie możemy podać, bo nie podpisano jeszcze umowy najmu na biura.

Autor: lm

 

Leszno. Rozwiń skrzydła

udostępnij na FB
Komentarze: 2

Naliczanie opłaty od ilości osób bardzo dobry pomysł.Jedna cena dla wszystkich gmin to pomysł nietrafiony. Dowiezienie śmieci do Trzebani z Rawicza to koszt większy niż np. z Leszna czy Osiecznej. Przyjęcie tego rozwiązania spowoduje podniesienie opłat dla mieszkańców gmin położonych bliżej Leszna- chyba że zostanie przyjęta cena obecnie najniższa. Nie dziwię się że gminom odległym się to podoba bo mieszkańcy Leszna i okolic zapłacą za śmieci z Rawicza Gostynia i innych dalej położonych. Prosze dobrze rozważyć zasadność ustalenia jednej ceny. Piotr - 2013-01-28 19:04:23

na biurowiec niech najnom na placu koścuszki aby popłyneli z tymi smieciami andzia - 2013-04-03 18:28:32

dodaj komentarz

Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
Komentarz pojawi sie po zaakceptowaniu przez moderatora
*Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku "Dodaj komentarz".
Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.

opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2012-12-21 12:21:05

Regulamin komentowania w serwisie www.leszno.pl

  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenia do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe, są niezgodne z zasadami współżycia społecznego lub promują własne strony internetowe, produkty itp.
  • Redakcja portalu prosi o unikanie pisania komentarzy w całości WIELKIMI LITERAMI.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do ostatecznego słowa w interpretacji tego regulaminu