pl gb de fr

Czwartek, 26 Listopada 2015, Imieniny obchodzą:

nk

START / Aktualności www.leszno.pl / Dwujęzyczne Gimnazjum nr 4

Dwujęzyczne Gimnazjum nr 4

Od naboru w 2015 roku w Gimnazjum nr 4 przy ulicy Prusa w Lesznie będą tylko klasy dwujęzyczne: polsko-angielskie.

W szkole już od pięciu lat oprócz tradycyjnych klas są również takie, w których młodzież uczy się fizyki, biologii, informatyki i matematyki w językach ojczystym i obcym. Jest ich teraz osiem, uczęszcza do nich 234 uczniów, z czego zdecydowana większość mieszka poza obwodem Gimnazjum nr 4, a niemal 40 młodych ludzi dojeżdża z innych miejscowości. Nauczanie w języku angielskim cieszy się coraz większą popularnością, stąd też propozycja dyrektorki Anety Przybylskiej, aby szkoła miała tylko klasy dwujęzyczne. Na początku grudnia odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej, na którą zaproszono prezydenta Tomasza Malepszego.

Rada Pedagogiczna była jednomyślna, że Gimnazjum nr 4 powinno w całości być dwujęzyczne – tłumaczył prezydent.

Radni na sesji w minionym tygodniu również wydali na to zgodę. Formalności ruszyły. Teraz potrzebna będzie jeszcze między innymi opinia kuratora oświaty. Trzeba też będzie powiadomić o zmianach rodziców uczniów mieszkających w obwodzie Gimnazjum nr 4. Od września przyszłego roku w „czwórce” nie będzie już naboru do klas o profilu podstawowym. W związku z tym konieczna będzie zmiana obwodów szkół do gimnazjów miejskich. Nowo otwierane klasy w Gimnazjum nr 4 będą już tylko dwujęzyczne.

Liczymy, że pozyskamy do nich więcej uczniów spoza miastadodawał Tomasz Malepszy. I od razu uspokajał, że obecni uczniowie zwykłych oddziałów „czwórki” będą mogli spokojnie gimnazjum ukończyć.

Urząd Miasta chciałby, aby od 1 września 2015 roku w Gimnazjum nr 4 było co najmniej 12 dwujęzycznych klas, po cztery w każdym roczniku. To mniej niż obecnie, bo teraz oddziałów jest 17. Stąd też radna Stefania Ratajczak z PiS dopytywała, czy będą zwolnienia nauczycieli i pracowników administracji.

Lucjan Rosiak, naczelnik Wydziału Edukacji, tłumaczył, że osoby z obsługi szkoły nie muszą się bać o utratę pracy. Jeśli chodzi o pedagogów, to jakieś zmiany na pewno będą, mimo że w klasach dwujęzycznych godzin nauczania jest więcej niż w zwykłych. Ale – jak mówił naczelnik – skoro młodzież przejdzie do innych gimnazjów, to może tam znajdzie się dla nich praca.

Autor: lm

 

Leszno. Rozwiń skrzydła

udostępnij na FB
Komentarze: 1

gratuluję pomysłu i jego poparcia przez Władze miasta:) xxx - 2012-12-29 22:38:07

dodaj komentarz

Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
Komentarz pojawi sie po zaakceptowaniu przez moderatora
*Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku "Dodaj komentarz".
Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.

opublikował: Anna Krzewina-Woźniak kontakt: akrzewina-wozniak@leszno.pl ostatnia zmiana: 2012-12-28 11:47:50

Regulamin komentowania w serwisie www.leszno.pl

  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenia do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe, są niezgodne z zasadami współżycia społecznego lub promują własne strony internetowe, produkty itp.
  • Redakcja portalu prosi o unikanie pisania komentarzy w całości WIELKIMI LITERAMI.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do ostatecznego słowa w interpretacji tego regulaminu