Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 14 czerwca 2017

Dotacje rozdzielone

Zdjęcie, Dotacje rozdzielone

Do miejskiego konserwatora zabytków w Lesznie wpłynęło osiem wniosków o dotacje na remonty cennych dla historii miasta obiektów. Radni zdecydowali, że pieniądze otrzyma pięć z nich.

Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w obiektach zabytkowych samorząd Leszna przyznaje od wielu lat. W tym roku budżet na to zadanie wynosił 300.000 zł.

Podział pieniędzy zaproponował Maciej Urban, miejski konserwator zabytków i przedstawił go radnym z Komisji Kultury i Sportu. Jej posiedzenie odbyło się w parafii w Zaborowie, która od kilku lat otrzymuje od miasta finansowane wsparcie na remont kościoła. W sumie od samorządu dostała już około milion złotych. Dwukrotnie udało jej się też pozyskać fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Większość złożonych ostatnio wniosków o dotacje dotyczyła obiektów zabytkowych, których remont już trwa. Ich właściciele zabiegają o wsparcie na kontynuowanie tych prac - podkreśla Maciej Urban.

Spośród przydzielonych teraz dotacji największą - 74.000 zł dostała parafia p.w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej na Zaborowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont ścian wewnątrz kościoła.

- Jest szansa na kompleksowe odnowienie tej świątyni - podkreśla konserwator.

- Nasza parafia jest najmniejszą w mieście. Mamy tylko 3100 wiernych, dlatego bardzo dziękujemy za każde wsparcie - mówił proboszcz ksiądz Robert Kmieciak, który w kwietniu gościł u siebie radnych. - Potrzeb wciąż jest sporo, np. chodnik dookoła świątyni. Stan kościoła z roku na rok jest coraz bardziej zadowalający - dodaje proboszcz.

Pomoc finansową dostała również parafia św. Jana Chrzciciela przy ul. Bolesława Chrobrego. 53.532,60 zł zostanie przeznaczone na remont Kaplicy Gruszczyńskich.

Dzięki dotacji z miasta zostanie wykonany remont elewacji kamienicy przy ul. Leszczyńskich 27. Przyznana kwota to 17.696,49 zł.

Na remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w barokowym domu przy ul Brackiej 11 radni przyznali 50.000 zł, a 20.000 zł - na remont cokołu budynku mieszkalnego przy ul. Korcza 6.

Podczas majowej sesji samorządu, radni przydzielili dodatkowe 200.000 zł na remonty zabytków. Tak więc jeszcze w tym roku będzie szansa na uzyskanie kolejnych dotacji. Więcej informacji w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Autor: jrs

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-06-14 07:48:38
0 Koszyk