pl gb de fr

Piątek, 9 Października 2015, Imieniny obchodzą:

nk

START / Nasze miasto / Dla seniorów

Dla seniorów

Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić…

UOJesień życia pozwala nam na realizację marzeń i planów, które czekały na ten właściwy moment. Ofiarowuje nam mądrość życiową, której nie sposób przecenić. Daje nam czas dla siebie, by wydobyć pokłady energii w nas drzemiące, przybliżyć piękno otaczającego świata, otworzyć się na ludzi w serdecznej rozmowie. 

Rodzina, mimo chęci i starań, nie zawsze sama jest w stanie zapewnić pełną pomoc seniorom. Dlatego, aby skuteczniej pomagać, ułatwiać tym ludziom życie, należy wspierać rodzinę w jej funkcjach opiekuńczych.

Celem pomocy społecznej jest dążenie do jak największej samodzielności podopiecznych i ich aktywizacji w podejmowaniu działań zmierzających do poprawy jakości własnego życia. Oferowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie →usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu potrzeb życiowych, opiekę higieniczną oraz starają się zapewnić kontakt seniora z otoczeniem.

Ośrodkiem, który udziela pomocy środowiskowo-otwartej jest w Lesznie →Dom Seniora, placówka dziennego pobytu służąca aktywizacji ludzi starszych w ich miejscu zamieszkania.

W sytuacji, kiedy starsi ze względu na wiek, stan zdrowia, sytuację rodzinną nie potrafią samodzielnie funkcjonować i nie można zapewnić im należytej opieki w miejscu zamieszkania, wówczas są kierowani do →Domu Pomocy Społecznej.

 

Na terenie miasta Leszna funkcjonuje wiele organizacji, które wspierają osoby starsze. Wśród tych, które mają zintegrowane programy adresowane do seniorów wyróżnić można:

- Stowarzyszenie UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU – specyfiką Uniwersytetu jest ustawiczne kształcenie co przyczynia się do rozwoju osobowego oraz sprawności intelektualnej i fizycznej seniorów. UTW oferuje seniorom w szczególności działania o charakterze dydaktycznym, kulturalno-oświatowym, rekreacyjnym oraz turystyczno – wypoczynkowym.

- Fundacja JESIENNY UŚMIECH - pomaga osobom starszym, aby godnie i z uśmiechem przeżywały jesień swojego życia. Podstawowym celem fundacji jest udzielanie kompleksowej pomocy materialnej i niematerialnej osobom starszym zgodnie z kryteriami, przyjętymi na podstawie analizy potrzeb. Fundacja poprzez swoją działalność dąży również do aktywizacji seniorów w społeczności lokalnej oraz przełamywania barier międzypokoleniowych.

Kontakt:
Fundacja Jesienny Uśmiech
ul. Geodetów 1, 64-100 Leszno
tel. 65 32 22 112; kom. 607 757 979
www.jesiennyusmiech.pl
; e-mail: fundacja@jesiennyusmiech.pl

- Stowarzyszenie WYGRAJ SIEBIE - wierzymy w ludzi i ich siłę do pokonywania przeciwieństw losu. Przywracamy siłę i radość życia. Mówiąc WYGRAJ SIEBIE pokazujemy, że można być pięknym mimo choroby nowotworowej, aktywnym w podeszłym wieku i wrócić do normalnego życia po wszelkich trudnościach. W nazwie „Wygraj Siebie” zawiera się misja naszego stowarzyszenia, zainspirowana słowami chińskiego filozofa, Konfucjusza.
Nieustannie poszukujemy inspiracji i pomysłów na nowe projekty, które pomogą WYGRAĆ SIEBIE jeszcze większej liczbie naszych podopiecznych.

Kontakt:
Stowarzyszenie "Wygraj siebie"
ul. Leszczyńskich 20, 64-100 Leszno
tel. 691956717
e-mail: wygrajsiebie@poczta.fm; www.wygrajsiebie.org


- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – organizacja integruje środowiska emeryckie oraz proponuje seniorom różne formy czynnego spędzania czasu wolnego poprzez organizowanie grup gimnastyki ogólno kondycyjnej i pływackich oraz organizowanie życia kulturalnego i artystycznego. Związek oferuje seniorom także liczne imprezy okolicznościowe, integracyjne oraz wycieczki o charakterze rekreacyjnym i krajoznawczym.

- Polski Komitet Pomocy Społecznej – przy Zarządzie Miejskim działa Klub Seniora, który organizuje koncerty, występy teatralne, zabawy, wieczorki literackie oraz spotkania z przedstawicielami takich dziedzin życia jak np. medycyna, historia czy dietetyka. W Klubie organizowane są również wycieczki krajoznawczo-turystyczne.

udostępnij na FB
opublikował: MOPR Leszno kontakt: mopr@leszno.pl ostatnia zmiana: 2013-09-04 10:55:39

Regulamin komentowania w serwisie www.leszno.pl

  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenia do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe, są niezgodne z zasadami współżycia społecznego lub promują własne strony internetowe, produkty itp.
  • Redakcja portalu prosi o unikanie pisania komentarzy w całości WIELKIMI LITERAMI.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do ostatecznego słowa w interpretacji tego regulaminu