pl gb de fr

Środa, 2 Grudnia 2015, Imieniny obchodzą:

nk

START / Nasze miasto / Dla seniorów

Dla seniorów

Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić…

UOJesień życia pozwala nam na realizację marzeń i planów, które czekały na ten właściwy moment. Ofiarowuje nam mądrość życiową, której nie sposób przecenić. Daje nam czas dla siebie, by wydobyć pokłady energii w nas drzemiące, przybliżyć piękno otaczającego świata, otworzyć się na ludzi w serdecznej rozmowie. 

Rodzina, mimo chęci i starań, nie zawsze sama jest w stanie zapewnić pełną pomoc seniorom. Dlatego, aby skuteczniej pomagać, ułatwiać tym ludziom życie, należy wspierać rodzinę w jej funkcjach opiekuńczych.

Celem pomocy społecznej jest dążenie do jak największej samodzielności podopiecznych i ich aktywizacji w podejmowaniu działań zmierzających do poprawy jakości własnego życia. Oferowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie →usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu potrzeb życiowych, opiekę higieniczną oraz starają się zapewnić kontakt seniora z otoczeniem.

Ośrodkiem, który udziela pomocy środowiskowo-otwartej jest w Lesznie →Dom Seniora, placówka dziennego pobytu służąca aktywizacji ludzi starszych w ich miejscu zamieszkania.

W sytuacji, kiedy starsi ze względu na wiek, stan zdrowia, sytuację rodzinną nie potrafią samodzielnie funkcjonować i nie można zapewnić im należytej opieki w miejscu zamieszkania, wówczas są kierowani do →Domu Pomocy Społecznej.

POLECAMY STRONĘ INTERNETOWĄ DEDYKOWANĄ LESZCZYŃSKIM SENIOROM www.senior.leszno.pl

Na terenie miasta Leszna funkcjonuje wiele organizacji, które wspierają osoby starsze. Wśród tych, które mają zintegrowane programy adresowane do seniorów wyróżnić można:

- Stowarzyszenie UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU – specyfiką Uniwersytetu jest ustawiczne kształcenie co przyczynia się do rozwoju osobowego oraz sprawności intelektualnej i fizycznej seniorów. UTW oferuje seniorom w szczególności działania o charakterze dydaktycznym, kulturalno-oświatowym, rekreacyjnym oraz turystyczno – wypoczynkowym.

- Fundacja JESIENNY UŚMIECH - pomaga osobom starszym, aby godnie i z uśmiechem przeżywały jesień swojego życia. Podstawowym celem fundacji jest udzielanie kompleksowej pomocy materialnej i niematerialnej osobom starszym zgodnie z kryteriami, przyjętymi na podstawie analizy potrzeb. Fundacja poprzez swoją działalność dąży również do aktywizacji seniorów w społeczności lokalnej oraz przełamywania barier międzypokoleniowych.

Kontakt:
Fundacja Jesienny Uśmiech
ul. Geodetów 1, 64-100 Leszno
tel. 65 32 22 112; kom. 607 757 979
www.jesiennyusmiech.pl
; e-mail: fundacja@jesiennyusmiech.pl

- Fundacja strefaPL - od września 2015 r. Fundacja strefaPL realizuje projekt z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym pod nazwą LESZCZYŃSKI PORTAL SENIORALNY. Zadanie utworzenia, aktualizowania i upowszechniania  leszczyńskiego portalu wymiany informacji dotyczących osób starszych zostało powierzone Fundacji w formie realizacji zadania publicznego przez MIASTO LESZNO za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie. Portal internetowy został uruchomiony w październiku 2015r. pod adresem www.senior.leszno.pl Obecnie tworzymy bazę danych, formułujemy treści, nawiązujemy kontakty oraz udoskonalamy platformę wymiany informacji. Ponadto utworzyliśmy tzw. FanPage profil Facebook pod adresem senior.leszno.pl. Powodzenie projektu zależy jednak od zaangażowania się leszczyńskich środowisk senioralnych dlatego prosimy o włączenie się w działania Fundacji. Portal zawiera aktualności mogące zaciekawić seniorów, informacje poradnikowe oraz treści zachęcające do aktywności. W dalszej kolejności będziemy zamieszczać dane i tzw. wizytówki klubów seniora i organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów w Lesznie. Zachęcamy do zapoznania się z portalem www.senior.leszno.pl i do kontaktu pod adres e-mail: kontakt@senior.leszno.pl lub telefon 609 601 969

 

- Stowarzyszenie WYGRAJ SIEBIE - wierzymy w ludzi i ich siłę do pokonywania przeciwieństw losu. Przywracamy siłę i radość życia. Mówiąc WYGRAJ SIEBIE pokazujemy, że można być pięknym mimo choroby nowotworowej, aktywnym w podeszłym wieku i wrócić do normalnego życia po wszelkich trudnościach. W nazwie „Wygraj Siebie” zawiera się misja naszego stowarzyszenia, zainspirowana słowami chińskiego filozofa, Konfucjusza.
Nieustannie poszukujemy inspiracji i pomysłów na nowe projekty, które pomogą WYGRAĆ SIEBIE jeszcze większej liczbie naszych podopiecznych.

Kontakt:
Stowarzyszenie "Wygraj siebie"
ul. Leszczyńskich 20, 64-100 Leszno
tel. 691956717
e-mail: wygrajsiebie@poczta.fm; www.wygrajsiebie.org


- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – organizacja integruje środowiska emeryckie oraz proponuje seniorom różne formy czynnego spędzania czasu wolnego poprzez organizowanie grup gimnastyki ogólno kondycyjnej i pływackich oraz organizowanie życia kulturalnego i artystycznego. Związek oferuje seniorom także liczne imprezy okolicznościowe, integracyjne oraz wycieczki o charakterze rekreacyjnym i krajoznawczym.

- Polski Komitet Pomocy Społecznej – przy Zarządzie Miejskim działa Klub Seniora, który organizuje koncerty, występy teatralne, zabawy, wieczorki literackie oraz spotkania z przedstawicielami takich dziedzin życia jak np. medycyna, historia czy dietetyka. W Klubie organizowane są również wycieczki krajoznawczo-turystyczne.

udostępnij na FB
opublikował: MOPR Leszno kontakt: mopr@leszno.pl ostatnia zmiana: 2015-10-21 15:21:29

Regulamin komentowania w serwisie www.leszno.pl

  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenia do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe, są niezgodne z zasadami współżycia społecznego lub promują własne strony internetowe, produkty itp.
  • Redakcja portalu prosi o unikanie pisania komentarzy w całości WIELKIMI LITERAMI.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do ostatecznego słowa w interpretacji tego regulaminu